ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı ile ilgili tartışmalar devam ediyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’nin bu kararının yanlış olduğunu belirterek, Fransa’nın Suriye’de kalacağını açıklamıştı.

FRANSIZ ASKERLERİ MINBİÇ DEVRİYESİNDE

Sponsorlu

Bu açıklamaların ardından Fransa askerleri Suriye’de daha görünür olmaya başladı. Türkiye’nin ABD ile kriz yaşadığı Menbiç ile Cerablus’u ayıran Sucur çayı hattında daha önce ABD askerleri devriye geziyordu.

Gazeteci Mohammed Hassan’ın Twitter hesabından paylaştığı fotoğraflarda ise Sucur çayında ABD askerlerinin yerine Fransız Özel Kuvvetleri’ne mensup askerlerin devriye gezdiği görülüyor.

FRANSIZ ASKERLERİN MINBİÇ’TE ABD’DEN GÖREVİ DEVRALACAĞI AÇIKLANMIŞTI

2018 Mart ayında, Kuzey Suriye yönetiminin üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyet Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir araya gelmişti.

Kürt, Arap ve Süryani temsilcilerin yer aldığı heyette, TEV-DEM Eşbaşkanı Aysa Abdullah, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Dış İlişkiler Sorumlusu Rêdur Xelîl, YPJ Sözcüsü Nesrin Abdullah ve Kuzey Suriye Özerk Yönetimi Fransa Temsilcisi Dr. Xalid Îsa da yer almıştı.

Bu görüşmenin ardından Fransa, Menbiç’e asker gönderme kararı almıştı. Fransız askerlerin, ABD’nin Sucur çayı çevresinde yaptığı devriye faaliyetini devralacağı belirtilmişti. Ancak bu güne kadar devriye görevleri ABD askerlerince yapılmıştı.

KUZEY SURİYE’DEN BİR HEYET CUMA GÜNÜ PARİS’TEYDİ

Fransa ile son görüşme cuma günü gerçekleşti. ABD’nin çekilme kararının ardından PYD Fransa Temsilcisi Halid İsa, Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanları Riyad Derar ve İlham Ahmed, Elysée Sarayı’nda Fransız yetkililerle görüştü. Görüşmede ABD’nin çekilmesinin ardından yaşanacak sorunlar ele alındı.

Via Artı Gerçek