Türkiye’nin Afrin’in ardından Menbiç’e operasyon düzenlemeye yönelik açıklamaları sonrası, Menbiç’te askeri varlığını artıran Fransız askerlerinin devriye gezdiği yönünde haberler geldi.

Menbiç’e gelen 50 Fransız askerinin kuzeyde bir askeri üs kurduğu ileri sürüldü.

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) üst düzey bir yetkilisi, Sputnik’e şöyle konuştu:

Sponsorlu

”Fransa askerleri kısa bir süre önce Menbiç’e geldi. Şimdi Menbiç’in kuzeyinde askeri bir üs kuruyorlar. TSK ile ÖSO operasyon yapmasın diye Menbiç’in kuzeyinde varlıklarını artırıyorlar.

Sacur Çayı bölgesinde sürekli devriyeye çıkıyorlar. Askeri araçlarıyla bölgede nöbet tutuyorlar. Askeri araçların üzerinde Fransa bayrağı bulunuyor. Fransa askerleri Menbiç’in değişik bölgelerinde boy gösteriyor. Genelde Menbiç’in sınırlarında bulunuyorlar. 50 civarında Fransa askeri var.”

DcC0a51X0AEp1mF

FRANSIZ-AMERİKAN ASKERLERİ ORTAK DEVRİYEDE

SDG’nin Menbiç’teki Genel Komutanı Ebu Adıl da Fransız askerlerinin Menbiç’te devriyeye çıktığını Sputnik’e doğruladı.

Ebu Adıl, Fransa askerlerinin Menbiç’te askeri varlıklarını artırdığını ve sınırda nöbet tuttuğunu, Fransa askerlerinin ABD askerleriyle birlikte devriye gezdiğini belirtti.

DcC0dbhW0AE6i7b

2012 yılında ÖSO’nun, 2014 yılında ise IŞİD’in eline geçen Halep’e bağlı Menbiç, 12 Ağustos 2016’da SDG tarafından IŞİD’den kurtarılmıştı.

Menbiç, güneyde Halep’e 85, kuzeyde Cerablus’a 40, doğuda Kobani’ye 65, batıda El Bab’a 45 kilo metre mesafede stratejik öneme sahip bir yerleşim.

Öte yandan, 30 Mart 2018 tarihinde Fransa’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan bir kaynak, Fransa’nın Suriye’nin kuzeyinde uluslararası IŞİD’le mücadele koalisyonunun faaliyetlerinden başka yeni bir askeri operasyon düzenleme amacında olmadığını öne sürmüştü.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Fransa: Kürtlere Destek Sözü Verdik!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Erdoğan

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan kritik bir açıklama gelmişti.

Türkiye’nin Afrin operasyonu hakkında açıklama yaparken ‘işgal’ kelimesini kullanan ve Türkiye ile Fransa arasında gerilme yaşanmasına neden olan Emmanuel Macron, “Kürtlere destek garantisi verdik. SDG ve Türkiye arasında arabulucuk rolü üstlenmek istiyoruz” demişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Kürtlere destek garantisi verdik” açıklamasında bulunmuştu.

Macron ayrıca, “SDG Türkiye arasında arabulucu olabiliriz. Fransa ABD ile anlaştı, Menbiç’e asker gönderecek” demişti.

PYD, DSG ve YPJ yetkilileri Paris’te Elysee Sarayı’nda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmüştü.

Bazı PYD kaynakları ise Fransa’nın Menbiç’e asker göndereceğini aktarmıştı.

Diğer taraftan, Trump, ABD’nin Suriye politikasıyla ilgili herkesi şaşırtan bir açıklama yapmıştı.

Fransa, Menbiç’te nasıl bir arabulucu olacak?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Afrin’e yönelik düzenlediği operasyonu Fransız basınına değerlendirmişti.

Euronews’in aktardığına göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Le Figaro gazetesine verdiği röportajda Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği operasyonun ‘teröre karşı‘ bir operasyon olması gerektiğini vurgulamıştı.

“Bu bir ‘işgal operasyonu‘ olmamalı” cümlesini kuran Macron, Türkiye’nin bununla ilgili Avrupalı müttefikleriyle koordinasyon içinde olması gerektiğinin altını çizmişti.

Macron ve Erdoğan

Operasyonla ilgili Türkiye’yi uyaran Macron, “Eğer bu operasyonun Türkiye sınırındaki terör tehdidi dışında bir amacının olduğu ortaya çıkarsa ve bir işgale dönüşürse o zaman bu bizim için gerçek bir probleme dönüşür.” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan, 9 Şubat tarihinde Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik bombardımanlarını durdurması gerektiğini söyledi. Jean-Yves Le Drian ayrıca Suriye’ye insani yardımların ulaşması için koridor açılması gerektiğini de belirtmişti.

28 Şubat tarihinde ise Elysee Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Macron Erdoğan’a ateşkes çağrısına tüm tarafların uyması yönünde çağrıda bulunmuştu. Haber Reuters ve Fransız AFP ajanslarında da yer almıştı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un telefon görüşmesi hakkında, Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamanın tam tersine, görüşmede Macron’un 2401 sayılı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararından bahsederken Afrin’e atıfta bulunmadığını öne sürmüştü.

Macron, Irak ve IKBY arasında arabulucu olmak istedi!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile Irak Başbakanı Haydar İbadi

Ekim 2017 tarihinde eski Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile Irak Başbakanı Haydar İbadi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron arabuluculuğunda bir araya gelmesi bekleniyordu.

IKBY Başkanı Mesud Barzani ve Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un arabuluculuğunda görüşeceği aktarılmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, IKBY’deki referandum sonrası gerilen Erbil-Bağdat ilişkilerinde arabuluculuk teklifine her iki taraftan da olumlu yanıt geldiği belirtilmişti.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un arabuluculuk teklifi üzerine gerçekleşen görüşme sonrasında basına açıklamalarda bulunan Irak Başbakanı, Peşmerge’ye Irak ordusuyla birlikte çalışmaları çağrısında bulunmuştu.

Diğer taraftan Macron, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Fransa ve diğer ülkelerin, bağımsızlık referandumunun ardından Kürtlerin durumuyla ilgili endişeli olduğunu dile getirmişti.

emmanuel macron erdoğan ile ilgili görsel sonucu

Fransa’nın istikrarı ve Irak’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini söyleyen Macron, ‘ulusal uzlaşma ve kapsayıcı yönetimin‘ önemini vurgulamıştı.

Macron, diyaloğun tek yol olduğunu belirterek, “Fransa arabuluculuğa aktif olarak katkı sağlamaya hazır” diye konuşmuştu.