Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ülkesinin Suriye’ye askeri müdahalede bulunması halinde hedefinin kimyasal silah kapasitesi olacağını belirtti.

Macron, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la Paris’te yaptığı görüşme sonrasında Suriye ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Fransa’nın Suriye krizinin tırmanmasını istemediğini ifade eden Macron, fakat Fransa’nın Suriye’ye olası bir askeri müdahalesinde hedefin Şam rejiminin kimyasal silah kapasitesi olacağını kaydetti.

Fransa’nın şu sıralar ABD ve İngiltere gibi ortaklarıyla görüş alışverişinde bulunduğunu belirten Macron, Suriye konusundaki kararı önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını söyledi.

Prens Muhammed bin Selman da Paris’te yaptığı açıklamada, Suriye’nin kimyasal silah kapasitesinin hedef alınacağı olası bir uluslararası müdahalede ülkesinin de yer alabileceğini söyledi. Bin Selman, “Koşullar bunu gerektirirse, bu olabilir” ifadesini kullandı.

Trump ve May telefonlaştı

ABD Başkanı Donald Trump ve İngiltere Başbakanı Theresa May de Suriye’deki son gelişmeleri görüştü.

Trump ve May yaptıkları telefon görüşmesinde Suriye’deki gelişmeleri ele alarak krize uluslararası tepki verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Londra’dan yapılan açıklamada May’in Duma’daki kimyasal saldırı iddialarını “rezalet” olarak nitelendirdiği aktarıldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da May ve Trump’ın kimyasal silah kullanılmasının devamına izin vermeme konusunda mutabık kaldığı vurgulandı.

Bu konuda sıkı işbirliğine devam etme kararı alan iki liderin diğer müttefik ülkelerle de görüşmeyi kararlaştırdıkları belirtildi.

May, Duma’daki saldırı iddialarıyla ilgili olarak Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la da telefon görüşmesi yapmıştı. ABD ve İngiltere, Duma’da kimyasal saldırı düzenlendiğini belirterek buna uluslararası çapta sert tepki gösterilmesini istiyor.

Trump, ABD’nin Suriye konusunda kısa süre içinde önemli kararlar vereceğini açıklamıştı.

[Via Deutsche Welle Türkçe]