Suriye’ye muhtemel saldırıya ABD ve İngiltere ile birlikte katılması beklenen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığına dair ellerinde kanıt bulunduğunu öne sürdü.

Macron’un iddiası, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye olası saldırıyla ilgili tonunu düşüren, geri adım işaretini veren tweetinin ardından geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

TF1 kanalına ”Geçen hafta kimyasal silahların, en azından klorinin kullanıldığı ve bunun Beşar Esad rejimi tarafından kullanıldığına dair kanıtımız var” diyen Fransa Cumhurbaşkanı, gerekli doğrulamaların yapılmasının ardından Suriye’ye saldırıp saldırmayacaklarına karar vereceğini açıkladı.

‘KENDİ TERCİH ETTİĞİMİZ ZAMANDA KARŞILIK VERECEĞİZ’

Trump ile her gün görüşme halinde olduğunu belirten Macron, ”Kendi tercih ettiğimiz zamanda, en yararlı ve en etkili olacağına hükmettiğimizde, karşılık vermekle ilgili kararlarımızı alacağız” vurgusu yaptı.

‘İZİN VEREMEYİZ’

”Fransa bölgede tırmanmaya veya bölgesel istikrara zarar verecek herhangi bir şeye hiçbir şekilde izin vermeyecek. Ama dokunulmazlık içinde hareket edebileceğine inanan rejimlerin uluslararası hukuku olabilecek en kötü şekilde ihlal etmesine de izin veremeyiz” görüşünü dile getiren Macron, daha önce Suriye’de kimyasal silah kullanılmasının kendisi için ‘kırmızı çizgi’ teşkil ettiğini, Suriye’deki amaçlarından birinin ‘rejimin kimyasal saldırı kabiliyetlerini ortadan kaldırmak olduğunu’ dile getirmişti.

PARLAMENTO ONAYINA İHTİYACI YOK

Fransız anayasasına göre cumhurbaşkanının askeri eylemde bulunmak için parlamento onayına ihtiyacı yok.

‘FRANSA’DAKİ ÜSLERDEN VURACAK’

Çarşamba günü Fransız gazetesi Le Figaro, Fransa’nın olası Suriye saldırısına katılması halinde, Ortadoğu’daki üslerinden değil, Fransız topraklarındaki bir hava üssünden vuracağını yazmıştı.

ALMANYA VE İNGİLTERE NE DÜŞÜNÜYOR?

ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerinden Suriye hükümetine yönelik saldırı hazırlığına girerken Almanya Başbakanı Angela Merkel’den açıklama geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel

Merkel ”Suriye’ye herhangi bir saldırıya Almanya katılmayacak” dedi.

Muhafazakar Parti lideri Theresa May

Öte yandan, İngiltere Başbakanı Theresa May’in ABD’nin Suriye’ye olası saldırısına İngiltere’nin katılması için hazır olduğunu ileri sürdü.