‘Kürtlere destek garantisi’ verdiğini belirten ve Afrin operasyonu hakkında ‘işgal’ kelimesini kullanan Macron, Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü YPG ile Ankara arasında nasıl bir arabuluculuk yapacağı merak konusu oldu.

Bu içerikte sizlere geçtiğimiz dönemlerde meydana gelen olayları hatırlatarak, Fransa’nın dün yaptığı ve belki de bütün dengeleri değiştirecek o kritik açıklamayı aktaracağız.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aralarında SDG (Suriye Demokratik Güçleri) temsilcisinin de bulunduğu, Suriyeli Kürtlerin heyetiyle Elysée Sarayı’nda bir araya geldi.

Görüşme sonrası Elysée Sarayı’ndan yapılan açıklamada Macron’un, Fransa ve uluslararası toplumun desteğiyle Türkiye ile SDG arasında bir diyalog kurulmasını ümit ettiği aktarıldı.

Bu arabulucuk önerisi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Kürtlere ilk teklifi değil.

Macron, daha önce de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile Irak merkezi yönetimi arasında arabuluculuk teklif etmişti. Bağdat ve Erbil arasında ‘bağımsızlık referandumu’ nedeniyle gerilen ilişkiler zaman içerisinde yeniden toparlanmaya başlamıştı. Bu konuyla ilgili haberimizin devamında daha detaylı bilgiler aktardık.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmaneul Macron, Paris’te bir araya geldi.
[via REUTERS/ LUDOVİC MARİN]
Şimdi Macron’un son olarak 29 Mart 2018 Perşembe günü sözünü ettiği arabuluculuk teklifi üzerine konuşmaya devam edelim.

Türkiye’nin Afrin operasyonu hakkında açıklama yaparken ‘işgal’ kelimesini kullanan ve Türkiye ile Fransa arasında gerilme yaşanmasına neden olan Emmanuel Macron, “Kürtlere destek garantisi verdik. SDG ve Türkiye arasında arabulucuk rolü üstlenmek istiyoruz” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Kürtlere destek garantisi verdik” açıklamasında bulundu.

SDG

Macron ayrıca, “SDG Türkiye arasında arabulucu olabiliriz. Fransa ABD ile anlaştı, Menbiç’e asker gönderecek” dedi.

Reuters haber ajansına bilgi veren Kürt yetkililer ise Fransa’nın SDG’yi desteklemek için Menbiç’e asker göndermeyi vadettiğini söyledi.

Le Figaro gazetesi de yine Kürt heyetine dayandırdığı haberinde, Fransa ve ABD’nin Membiç’e asker gönderebileceğini duyurdu.

french army in syria ile ilgili görsel sonucu

Fransa Cumhurbaşkanlığı sarayı, “asker gönderme açıklamalasıyla” ilgili yorum yapmadı.

Görüşme ve açıklamalarla ilgili Ankara’dan açıklama bekleniyor.

TRUMP: SURİYE’DEN ÇEKİLİYORUZ

ABD Başkanı Donald Trump

Diğer taraftan, Trump, ABD’nin Suriye politikasıyla ilgili herkesi şaşırtan bir açıklama yapmıştı.

Açıklamada Suriye’den en kısa zamanda çekileceklerini belirten Trump, “IŞİD’le diğerleri ilgilensin” demişti.

Trump’ın bu açıklaması ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsüne de soruldu. Sözcü’den herkesi şaşırtan bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert ise, Suriye’den çekilme politikamızdan haberdar değilim” şeklinde konuştu.

Türkiye YPG’yi terör örgütü olarak değerlendiriyor.

Fransa’nın da aralarında yer aldığı birçok Batı ülkesi ise YPG ve YPG’nin ana gövdesini oluşturduğu SDG’yi Suriye’de IŞİD’e karşı savaşta etkili bir müttefik olarak değerlendiriyor.

Zeytin Dalı Operasyonu’yla Afrin’deki YPG kontrolünü sona erdiren Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde YPG’ye karşı yeni operasyonlar yapabileceğinin sinyalini veriyor.

Ankara ile Washington arasında özellikle Münbiç kentiyle ilgili görüşmeler sürüyor.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Via logo kırmızı arkaplan

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Afrin’e yönelik düzenlediği operasyonu Fransız basınına değerlendirmişti.

Euronews’in aktardığına göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Le Figaro gazetesine verdiği röportajda Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği operasyonun ‘teröre karşı‘ bir operasyon olması gerektiğini vurgulamıştı.

“Bu bir ‘işgal operasyonu‘ olmamalı” cümlesini kuran Macron, Türkiye’nin bununla ilgili Avrupalı müttefikleriyle koordinasyon içinde olması gerektiğinin altını çizmişti.

Macron ve Erdoğan

Operasyonla ilgili Türkiye’yi uyaran Macron, “Eğer bu operasyonun Türkiye sınırındaki terör tehdidi dışında bir amacının olduğu ortaya çıkarsa ve bir işgale dönüşürse o zaman bu bizim için gerçek bir probleme dönüşür.” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan, 9 Şubat tarihinde Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik bombardımanlarını durdurması gerektiğini söyledi. Jean-Yves Le Drian ayrıca Suriye’ye insani yardımların ulaşması için koridor açılması gerektiğini de belirtmişti.

28 Şubat tarihinde ise Elysee Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Macron Erdoğan’a ateşkes çağrısına tüm tarafların uyması yönünde çağrıda bulunmuştu. Haber Reuters ve Fransız AFP ajanslarında da yer almıştı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un telefon görüşmesi hakkında, Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamanın tam tersine, görüşmede Macron’un 2401 sayılı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararından bahsederken Afrin’e atıfta bulunmadığını öne sürmüştü.

Macron, Irak ve IKBY arasında arabulucu olmak istedi!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile Irak Başbakanı Haydar İbadi

Ekim 2017 tarihinde eski Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile Irak Başbakanı Haydar İbadi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron arabuluculuğunda bir araya gelmesi bekleniyordu.

IKBY Başkanı Mesud Barzani ve Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un arabuluculuğunda görüşeceği aktarılmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, IKBY’deki referandum sonrası gerilen Erbil-Bağdat ilişkilerinde arabuluculuk teklifine her iki taraftan da olumlu yanıt geldiği belirtilmişti.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un arabuluculuk teklifi üzerine gerçekleşen görüşme sonrasında basına açıklamalarda bulunan Irak Başbakanı, Peşmerge’ye Irak ordusuyla birlikte çalışmaları çağrısında bulunmuştu.

Diğer taraftan Macron, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Fransa ve diğer ülkelerin, bağımsızlık referandumunun ardından Kürtlerin durumuyla ilgili endişeli olduğunu dile getirmişti.

emmanuel macron erdoğan ile ilgili görsel sonucu

Fransa’nın istikrarı ve Irak’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini söyleyen Macron, ‘ulusal uzlaşma ve kapsayıcı yönetimin‘ önemini vurgulamıştı.

Macron, diyaloğun tek yol olduğunu belirterek, “Fransa arabuluculuğa aktif olarak katkı sağlamaya hazır” diye konuşmuştu.