Fransa’da özelleştirilmelere karşı gelen işçiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sarayının gazını kesti.

Macron’un özelleştirme politikalarına karşı gelen işçiler, tepkilerini göstermek amacıyla Elysee Sarayı’nın kısa süreli olarak gazı kapattı.

Ulusal Elektrik ve Gaz İdaresi’nin dağıtılmasını istemeyen işçiler, dün saat 11.00’dan itibaren üç saat süre ile Elysee Sarayı’na verilen gazın vanasını kapattı.

Euronews’un aktardığı bilgilere göre Fransa’nın radikal sol eğilimli işçi sendikası CGT’nin Paris’teki enerji kolları sorumlusu Olivier Fegueux, basına sızılan konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bizim sendikamız, sürekli olarak Cumhurbaşkanı ve hükümete, ulusal elektrik ve gaz idaresinin neden dağıtılacağı sorusunu yöneltti. Bize bir yanıt gelmediği için biz de grevci işçilerle birlikte, Elysee Sarayı’nın gazını kapattık.”

Elysee Sarayı’nın EDF’nin parçalanacağı haberini yalanladığını belirten Fegueux, “Biz Elysee Sarayı’nın bize yaptığı yalanlamayı, yazılı ve hızlı bir şekilde kamuoyuna açıklayıp, bu konuda bize tam bir garanti vermesini talep ediyoruz” dedi.

Fransa’da kamu çalışanları, bir süredir, Macron’ın çalışma yasası ve özelleştirme politikalarını protesto etmek için belirli aralıklarda greve gidiyor.