Fort Lauderdale: Broward County’de rekor yağışla karşı karşıya olan şiddetli sel

(CNN) Fort Lauderdale’in tarihindeki en yağışlı gün Çarşamba – 1000 yılda bir yağış olayı – Broward County’de ani selleri tetikledi ve bu da acil kurtarma ekiplerine yol açtı, sürücüleri arabalarını terk etmeye zorladı, okulları kapattı ve Havaalanı kapalı Cuma günü saat 5’e kadar. Ve yağmur yolda.

Miami’deki Ulusal Hava Servisi ofisinden alınan ön raporlara göre, Fort Lauderdale 24 saat içinde 25.91 inç görürken, bölge genelinde bir fitten fazla yağmur düştü.

Miami’deki Ulusal Hava Durumu Servisi’ne göre, Çarşamba günü biri Hollywood’un batısında ve diğeri Fort Lauderdale havaalanının güneyinde olmak üzere iki zayıf kasırga Broward County’yi vurdu. Her ikisi de kısa ömürlüdür ve en zayıf kategori olan EF-0 olarak derecelendirilmiştir.

Ulusal Hava Durumu Servisi, Perşembe günkü yağmurun Çarşamba günkü seviyesine ulaşmayacak olsa da sorunlu olacağını ve ek sellere yol açacağını söyledi. Güçlü rüzgarlar, küçük dolu ve hatta münferit hortumlar mümkündür.

Ulusal Hava Durumu Servisi, Broward County için 19:30’a kadar ani sel uyarısının ve Broward ve Miami-Dade ilçeleri için şiddetli fırtına uyarısının yürürlükte olduğunu söyledi. Fırtınalar saatte 60 mil rüzgar ve küçük dolu getirebilir.

Fırtınalar güneydoğu Florida’da hareket etmeye başladı ve bölge daha fazla sel riski altında.

Hava Tahmini Merkezine göre, “bu öğleden sonra yerel olarak 1-3 inçlik şiddetli yağışla münferit ani sel vakaları mümkündür”. “Bu, son derece hassas Fort Lauderdale bölgesinde mevcut sel koşullarını daha da kötüleştirecek olan 3-5+ inçlik ek bir yerel yağışa yol açacak.”

Tahmin merkezi, Çarşamba gününe benzer, şiddetli yağışlar için elverişli, ancak dünden önemli ölçüde farklı olan koşulların, çok yüksek yağış oranlarının uzun süre devam etmesini sınırlayacağını söyledi.

Miami’deki Ulusal Hava Durumu Servisi ofisinden Perşembe sabahı yapılan bir güncellemeye göre, Çarşamba öğleden sonra 14 ila 20 inç yağmur Fort Lauderdale metropol alanını ıslattı. Bir belediye başkanı, tufanın “şimdiye kadar gördüğüm en kötü sel” olduğunu söyledi.

Sürücüler Perşembe sabahı Fort Lauderdale’de su basmış yollarda gezinmeye çalışıyor.

Hava Durumu Servisi’nin Miami tahmin ofisinden bir meteorolog olan Ana Torres-Vasquez, “24 saat içinde bu miktarda yağmur Güney Florida’da inanılmaz derecede nadirdir” dedi.

Torres-Vazquez, 20 ila 25 inçlik yağışın, bölgenin bir gün boyunca yüksek seviyeli bir kasırgadan alabileceğine benzer olduğunu açıkladı. Yağışı “1000 yılda 1 veya daha fazla bir olay” olarak nitelendirdi. Anlam Bu, herhangi bir yılda meydana gelme ihtimalinin yalnızca %0,1 olduğu çok ciddi bir olaydır.

READ  WNBA yıldızları Kaitlin Clark, Iowa'da Kadınlar Final Four'unda yüksek sesle gürültü yaptı

Çarşamba günü selin zirve yaptığı sırada, bir aylık yağmur bir saatte yağdı. Fort Lauderdale’in ortalama Nisan yağışı 3 inç ve şehir yaklaşık 25 yılda 20 inç yağmur gördü.

Arabalar, Çarşamba günü Florida, Tania Beach’te su basmış bir caddeye park edilmiş durumda.

Daha fazla yağış, ısınan bir iklimin belirgin bir sonucudur ve daha sık gerçekleşmektedir. Geçen yıl Güney Florida’daki sel 1000 yılda 1’di. Dallas, Aziz Louis, Doğu Kentucky Ve sarı taş.

Meteorolojiden yapılan açıklamada, “Şiddetli yağışlar sona ermiş olsa da birçok yol kapalı” dedi ve sellerin devam etmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

Daha erken, Fort Lauderdale vardı Fort Lauderdale İtfaiyesi sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Şehrin birçok bölgesi şiddetli sel baskını yaşıyor.”

A Ani sel acil durumu — Fort Lauderdale de dahil olmak üzere Güney Florida’nın bazı bölgelerinde yürürlükte olan bir sel uyarısı Perşembe sabahı erken saatlerde sona erdi.

Fort Lauderdale-Hollywood Uluslararası Havalimanı şiddetli yağmur nedeniyle Perşembe günü kapatıldı.

Hollywood’daki şehir grupları, Florida Belediye Başkanı Josh Levy, CNN’e verdiği demeçte, Florida’da mümkün olan her yere pompa kurmak ve kanalizasyonları temiz tutmak için “elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

Levy, “Gece yarısından bu yana aralıksız yağan günlere ek olarak 12 inç yağmur kaydettik” dedi. “Zemin zaten doygun olduğu için şehrimizde ve Güney Florida genelinde yoğun bir sel var. Birçok yol geçilmez. Çok sayıda araç yollarımızın ortasında mahsur kaldı ve terk edildi.

“Hayatım boyunca burada yaşadım. Bu şimdiye kadar gördüğüm en kötü sel” dedi.

Vali Ron DeSantis’ten yapılan bir habere göre, birkaç devlet kurumu ve acil durum kaynağı sel durumuna yardımcı oluyor.

Perşembe günü daha fazla yağmur ve fırtına bekleniyor

Perşembe günü yağmur ve kuvvetli fırtına tahmini ile Güney Florida daha da fazla yağmurla sular altında kalabilir.

“Güney Florida’nın bazı bölgelerinde çoğumuzun yakında unutacağı yağmurlu tarihi bir günün ardından, bugün yine yağışlı bir gün.” Miami Hava Durumu Servisi söz konusu.

Storm Prediction Center’a göre, Florida’nın Fort Lauderdale, Miami ve Jacksonville de dahil olmak üzere bazı bölgelerinde 5 üzerinden Kategori 2, Perşembe günü hafif şiddetli fırtına riski var.

Perşembe günü erken saatlerde yapılan açıklamada, Fort Lauderdale’de, yetkililer acil durum operasyon merkezlerini etkinleştirip yerel bir acil durum bildirisi yayınladıkça, hava botları ve yüksek açıklıklı şamandıralar ilçe şerifinin ofisinden ve Florida Yaban Hayatı Komisyonundan güvence altına alındı.

READ  California yetkilileri, Sacramento'ya giden bir göçmen uçuşunu soruşturuyor

Fort Lauderdale şehir yetkilileri, acil durum ekiplerinin Güney Florida’daki kurtarma çağrılarına yanıt vermek için gece boyunca çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Perşembe sabahı “Belediye binası kapalı. Zemini su bastı ve ekipler binanın elektriğini yeniden sağlamak için çalışıyor” dedi. Güncelleme.

Yetkililer, “Bu sabah sel koşulları şehrin güney kesimlerini etkiliyor” diyerek, sakinleri sabırlı olmaya çağırdı.

“Önümüzdeki birkaç saat içinde selin azalmasını bekliyoruz ve şehrin bazı bölgelerinde iyileşme gördük.”

Fort Lauderdale Belediye Başkanı Dean Trantalis’e göre, Fort Lauderdale İtfaiye ve Kurtarma ekipleri sel sırasında bir gecede 900 hizmet çağrısı aldı.

İnsanlar 13 Nisan 2023 Perşembe, Fort Lauderdale, Florida’da bir mahallede değerli eşyalarını kurtarmaya çalışıyor.

Belediye başkanına göre, Broward Şerif Ofisi, teşkilata tarihi sel olayı sırasında alınan 300’den fazla kurtarma çağrısında yardımcı oldu.

Trantalis, “Bu şehrin zarar görmemiş hiçbir parçası yok” dedi.

Yetkililer, sakinlerden Fort Lauderdale’de araba kullanmaktan veya seyahat etmekten kaçınmalarını istedi. Fırtınaların ortasında.

“Kamu işleri ekipleri, suyu hızlı bir şekilde azaltmak için kanalizasyonları temizliyor ve pompaları çalıştırıyor. Şehirden ayrılan insanlara yardımcı olmak için öncelikli bir sinyalle trafik sıkışıklığını azaltmak için çaba sarf edildi. Sürücülerden yollardan uzak durmaları ve Fort Lauderdale şehrinden uzak durmaları isteniyor. sular çekilene kadar” Fort Lauderdale Şehri Çarşamba akşamı bir basın açıklamasında söyledi.

Drantalis, “Çok fazla su olduğu için çoğu alanın doğal olarak tahliye edilmesi gerekiyor.” Dedi. “Ekipler, mahallelerdeki suyu tahliye etmeye yardımcı olmak için yağmur kanallarını temizlemek için çalışıyor. Şehrin her yerine stratejik olarak vakumlu kamyonlar konuşlandırılıyor.”

Şehrin itfaiye teşkilatına göre, Florida Otoyol Devriyesi Fort Lauderdale’deki Interstate 95’teki birkaç çıkışı kapattı.

Sürücüler Perşembe sabahı Fort Lauderdale yollarında biriken suyla mücadele etti.

Miami-Dade İlçesi, Coral Gables’ta yetkililer iki ana su kaynağı üzerinde çalışıyor. Buna göre Coral Gables Polis Departmanına.

Polis, şehirdeki bazı yolların sel nedeniyle kapatıldığını ve diğerlerinin sınırlı seyahat imkanına sahip olduğunu ve bu nedenle vatandaşların işe gitmek için fazladan zaman ayırmaya zorlandığını söyledi.

Broward Şerif Ofisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “şiddetli hava koşullarıyla ilgili acil olmayan 911 çağrılarıyla dolup taştığını” ve sakinleri 911’i yalnızca “gerçek acil durumlar” için kullanmaya ve araba kullanmaktan kaçınmaya ve çekici çağırmaya çağırdığını söyledi. Bir araç mahsur kalmışsa ve acil bir durumda değilse eşlik edin.

Bazı yerel servisler Perşembe günü kapalıdır. Fort Lauderdale-Hollywood Uluslararası Havalimanı sel nedeniyle kapalı ve öğle saatlerinde yeniden açılacak. bir güncellemeye göre Havaalanından. Havalimanının gidiş katı, insanların bölgeyi terk etmesine izin vermek için yeniden açıldı. Havaalanı başlangıçta söyledi Perşembe sabahı.

Bu havadan görünümde, 13 Nisan 2023’te Hollywood, Florida’da yağmurdan sonra arabalar sular altında kalmış sokaklardan geçiyor.
READ  Paul Skeens, Pittsburgh Pirates tarafından draft edildi.

Miami ve Fort Lauderdale arasındaki Brightline tren hizmeti geçici olarak askıya alındı. servis dedi Sosyal medyada. Perşembe günü toparlandı.

Ek olarak, Broward County Devlet Okulları Cuma günü bölge kapanışlarının ikinci gününü duyurdu.

Trantalis, “Hiçbir şehir bunu planlayamazdı,” dedi.

Trantalis, Beyaz Saray ve Senatör Marco Rubio ile durum hakkında görüştüğünü söyledi.

Belediye başkanı, “DeSantis henüz aramadı, ama eminim burada olup bitenlerle çok ilgileniyordur,” dedi.

Bir sele yakalandı

Mandi-Lynn Guertin, Cuma günü başlayan üç günlük bir country müzik festivali için arkadaşlarıyla birlikte Fort Lauderdale’e uçtu.

Gurdin, CNN’e grubun Connecticut’tan uçtuğunu ve daha önce hiç böyle bir hava yaşamadıklarını söyledi.

Kiralık arabaları yaklaşık 3 fit suda öldü ve su o kadar hızlı doldu ki, onu yolun kenarında bırakmak zorunda kaldılar.

Guertin, “Airbnb’mizi terk edemeyiz çünkü sel suları çok yüksek ve hiçbir Uber bizi almaya gelmeyecek” dedi.

Perşembe günü Fort Lauderdale’de Mandi-Lynn Guertin’in Airbnb’sinin önündeki sokak.

Guertin ve arkadaşları, acil servislerle birlikte evlerine döndüler, ancak Çarşamba gecesi selin hızlı doğası onları korkuttu.

Facebook’ta “Güney misafirperverliği ve ‘komşunuza’ yardım etmek gerçekten burada bir şey ve bugün daha fazla minnettar olamazdım” diye yazdı. “Bu gece pek çok yabancı bizim için çok şey yaptı.”

Şimdilik grup, Airbnb’lerinde, henüz iptal edilmemiş olan müzik festivaline katılabilmek için su yeterince azalana kadar fazla seçenek olmadan beklemeyi planlıyor.

Etkinlik organizatörlerine göre Rock the Ocean’ın Tortuga müzik festivali Festival of the Ocean, şehirdeki sele rağmen planlandığı gibi “ilerleyecek”.

Dan Grayson FORT LAUDERDALE — Hollywood Uluslararası Havalimanı’ndan 20 dakika uzakta yaşıyor ve Çarşamba günü eve giderken mahsur kaldı.

Dawn, sel sularının Grayson’ın arabasından evine çekilmesini bekledi.

CNN’e konuşan Grayson, sel sularının çekilmesini beklerken saatlerce arabasında mahsur kaldı.

Grayson, “Otoparkları su bastı, araçlar mahsur kaldı” dedi. “Terminal Yolu’nda 5 saat aracımızda mahsur kaldık.”

CNN’den Melissa Alonso, Brandon Miller, Robert Shackelford, Derek Van Dam, Sara Weisfeldt, Tina Burnside, Devon Sayers ve Taylor Ward bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir