Dışışleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Trump yönetiminin YPG’ye silah yardımını keseceğini açıklaması ardından ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun YPG’nin de parçası olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) yardım edip etmeyeceği merak konusu olmuştu.

ABD Savunma Bakanlığı, Türk yetkililerinin aktardığı bilgilerin aksine Suriye’de YPG’ye silah yardımının devam edeceğini açıkladı.

ABD’nin askeri işleri ile ilgili tüm kurumlara verilen verilen ad: Pentagon’un binası

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) Suriye ile ilgili yapılan açıklamada, “İçinde YPG’nin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile işbirliğini sürdüreceğiz” denildi.

Açıklamada ayrıca ‘SDG’ye verilen silahların sınırlı olduğunu belirttik’ ifadesi yer aldı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, Suriyeli Kürtlerin kurduğu YPG’ye silah desteğinde yeni düzenlemeye gidilmesinin gözden geçirildiği belirtildi, ancak silah yardımının durdurulmasıyla ilgili bir ifade yer almadı.

Pentagon’un açıklamasında silah yardımıyla ilgili kararın cephedeki gelişmelere göre alınacağı belirtildi. Pentagon ayrıca gönderilen silahların belirli görevle sınırlı olduğunu ve askeri hedeflere karşı konulması için aşamalı olarak sağlandığını vurguladı.

Öte yandan, İsrail’de yayınlanan Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, koalisyon yetkilisi, “SDG ile taktiksel ilişkimiz Suriye’de IŞİD’i yenilgiye uğratmaya odaklı. Dikkatlerimiz, kısa süre önce IŞİD’in kendinden menkul başkenti Rakka’yı özgürleştiren bu savaşa yönelmiş durumda.” ifadelerini kullandı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Suriye Demokratik güçleri

Türkiye hükümeti ABD Başkanı Donald Trump’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde “YPG’ye artık silah verilmeyecek” dediğini açıklamıştı.

Dışışleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen konuşmada, Trump’ın “Bir daha YPG’ye silah vermeyeceğiz” sözünü verdiğini söylemişti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Birleşik Ortak Görev Gücü-Öz Kararlılık Harekâtı Irak ve Suriye Komutanlığı Sözcüsü ise, “IŞİD’le savaşma ve onu mağlup etme hedefine bağlı kaldıkları sürece DSG ‘yi oluşturan güçlere destek vermeyi sürdüreceğiz” demişti.

Başbakan Binali Yıldırım da Trump’ın Erdoğan’a “YPG’ye silah verilmesi yanlış” dediğini belirtmişti.

Bir koalisyon yetkilisi, YPG’nin öncülüğündeki SDG’yi çok katmanlı bir yapı olarak gördüklerini belirterek şunları söyledi:

“SDG, Araplar, Kürtler, Asuriler, Türkmenler, Ermeniler ve IŞİD’e karşı kahramanca savaşmış diğer etnik gruplardan oluşan çok etnikli ve çok dinli bir ittifaktır. Koalisyon, IŞİD’i yenilgiye uğratmak için süregelen çabalarında SDG’ye teçhizat desteği, eğitim, danışmanlık ve yardım vermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

YPG, terör örgütü IŞİD’e karşı verilen mücadelede ABD’nin askeri anlamda karadaki başlıca müttefiki. Türkiye PKK’nin bir uzantısı olduğu için YPG’yi terör örgütü olarak görüyor ve kendisine karşı tehdit olduğunu savunuyor.