Türkiye ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, Suriye’nin Halep kentinin kuzeyinde YPG’nin denetiminde bulunan Afrin kentine yönelik düzenlenmesi beklenen operasyon için son hazırlıklarını yapıyor.

Suriye’deki muhalif gruplar

Bu iddia bir ÖSO komutanına ait.

Sputnik’in aktardığı bilgilere göre, ÖSO’ya bağlı Sultan Murad Tugayları komutanı Ahmed Osman, savaşçılarının emir beklediklerini belirtti.

ÖSO kaynaklarından alınan bilgilere göre Türkiye, Fırat Kalkanı’nda yer alan ÖSO gruplarıyla birlikte Türkiye sınırına yakın olan ve YPG’nin denetimi altında bulunan Afrin kentine operasyon yapmaya hazırlanıyor.

Komutan asker sayısı hakkında da bilgi verdi. Buna göre, yaklaşık 10 bin Türk askeri ile 15 bin ÖSO militanı hazır bekletiliyor.

Türk ordusuna bağlı komandolar ile Bordo Bereliler de bölgeye sevk edilmiş durumda.

Öte yandan, sınırda ve İdlib ile Afrin çevresindeki yerlerde de sahra hastaneleri kurulduğuna dair bilgiler var.

PYD bayraklarını taşıyan çocuklar kutlama yaparken [via Al Monitor]
Konuyla ilgili Sputnik’e bilgi veren ÖSO’ya bağlı Sultan Murad Tugayları komutanı Ahmed Osman şunları söyledi:

“Suriye’de artık IŞİD bitmek üzere. Bundan sonra YPG ve Suriye ordusuna karşı savaşacağız. Zaten zaman zaman Menbiç bölgesinde YPG ile savaşıyoruz. Birçok Arap ve Türkmen köyü yeri YPG’nin elinde. Bu yerleri YPG’den kurtarmalıyız. Afrin kentinin YPG’den temizlenmesi gerekiyor.

Biz bölgede daima hazırız. Hep bir hazırlık içerisindeyiz. Türkiye ile Afrin operasyonu için son hazırlıklarımızı yapıyoruz. Savaşçılarımız operasyon nedeniyle hazır durumdalar. Emri bekliyorlar.”

Türkiye’nin asıl amacı, YPG’yi kendi sınırlarından uzak tutmak.

Öte yandan Rusya da bölgede asker bulunduruyor.

Bu yüzden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’i Afrin’de saha operasyonuna ikna etmeye çalışacağına dair basında bazı haberler yer alıyor.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Via logo kırmızı arkaplan

Kasım ayının sonlarına doğru Türk ordusu, Suriye’de, YPG/PYD denetimindeki Afrin’e sınır olan Kilis’e, aralarında obüslerin de bulunduğu askeri araç sevkiyatı gerçekleştirilmişti.

28 Kasım 2017 tarihinde ise MGK bildirisinde Afrin’e yönelik operasyon vurgusu yapılmıştı.

Sonuç bildirisinde İdlib’deki Türk Silahlı Kuvvetlerinin misyonunun Afrin’de de yerine getirilmesi görüşüne yer verildi.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yayımlanan bildiride, “Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının İdlib gerginliği azaltma bölgesinde ‘gözlem misyonu’nu başarıyla sürdürdüğü, bu görevin Batı Halep’le Afrin yakınlarında da yerine getirilmesiyle huzur ve güven ortamını gerçek manada sağlanabileceği mütalaa edilmiştir” denilmişti.

Türk ordusuna bağlı bir askeri tank

Savunma Bakanı: Kim bilir belki yarın belki yarından da yakın!

MGK bildirisinden önce de Savunma Bakanı Nurettin Canikli bir açıklama yapmıştı. Bakan Canikli, Afrin’e yönelik düzenlenmesi muhtemel bir operasyona ilişkin ise “Kim bilir belki yarın belki yarından da yakın” ifadelerini kullanmıştı.

YPG kendine güveniyor: Direneceğiz!

YPG

YPG Sözcüsü  Nuri Mehmud ise Afrin’e yönelik olacak hiçbir müdahaleyi kabul etmeyeceklerini söylemişti.

Türkiye’nin Afrin kentine hava ve kara harekatı yapacağı ihtimalleri artarken, Kuzey Suriye Federal Yönetimi Eş Başkanı Foza Yusuf, Afrin’e bir müdahalenin olması durumunda direneceklerini belirtmişti.

Kuzey Suriye Federal Yönetimi Eş Başkanı Foza Yusuf, Afrin’e bir müdahalenin olması durumunda direneceklerini vurgulayarak, “Biz kimseye saldırmak istemiyoruz. Ancak bize bir saldırı olursa direniriz. Bu bizim temel hakkımızdır. Kobani’de nasıl direndiysek Afrin’de de direniriz. Siyasi ve askeri olarak tüm güçlerimiz büyük bir direniş gösterirler. Kürtler ve bütün demokratik güçler Afrin konusunda tavrsını ortaya koyuyorlar. Türkiye’nin Afrin’e girmesine sert bir şekilde karşı çıkıyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

Murat Karayılan: Türkiye, Afrin’e operasyon düzenlerse…

Bir diğer açıklama ise PKK yöneticilerinden Murat Karayılan’dan gelmişti.

Murat Karayılan, Türkiye’nın YPG’nin denetiminde bulunan Afrin’e operasyon düzenlemesi durumunda ‘DAEŞ’in Kobani’de yaşadığını Türk devletinin de yaşayacağını’ öne sürerek, “Efrîn mezarları olacak” ifadesini kullanmıştı.

Savaşın Afrin ile sınır kalmayacağını belirten Karayılan şunları söylemişti:

“Savaş, Kürtler ve AKP devletinin savaşı haline gelecektir. Bu savaş, Efrîn ile sınırlı kalmayacak, her yere yayılacak. Yani ortaya çıkacak olan durum; Kürt halkı olarak bizler ile Türk devleti arasında stratejik bir savaş olacak.

Türk devleti, ‘deccal’ gibi sınırları dışındaki Kürtleri de kendisi ya da ittifakları aracılığıyla ezmek istiyor. Tüm demokrasi güçleri ile arkasında olacağız ve Türk devleti orada kırılacaktır.

Efrîn, Türk devletinin mezarı olacaktır. Nasıl ki Kobanê DAİŞ için sonun başlangıcı oldu, Efrîn de AKP rejimi için yıkımın başlangıcı haline gelecektir” dedi.

Erdoğan: Rusya bize söz verdi!

Bu açıklamalardan önce 17 Kasım 2017 tarihinde Erdoğan, AK Parti il başkanları toplantısında konuşmuş ve Afrin ile ilgili önemli mesajlar vermişti.

Afrin ile ilgili konuşan Erdoğan, Rusya’nın oradan çekilmesi durumunda Türkiye’ye gerekli anlayışın gösterileceği hususlarında söz verildiğini belirterek, “Hamburg’daki G-20 zirvesinde Rusya’nın bize verdiği sözleri var. Rusya’nın oradan çekilmesi, oradan bize yönelik muhtemel tehdit ve tacizlerden duyduğumuz rahatsızlıklarla alakalı olarak Türkiye’ye gerekli anlayışın gösterileceği hususlarında bize söz verilmişti.” cümlesini kurmuştu.

ABD’den Afrin’e ilişkin flaş operasyon açıklaması!

15 Kasım 2017 tarihinde ise ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, gazetecilerin sorularına yanıt vermişti.

Rakka’da daha önce IŞİD’e karşı savaşan bazı PYD militanlarının Afrin’e geçtiğini belirten bir gazetecinin sorduğu ‘Türkiye’nin Afrin’e operasyon yapıp yapmayacağı‘ ile ilgili soruya Albay Ryan Dillon, bu konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığını söylemişti.

IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü ABD’li Albay Dillon, Türkiye’nin Afrin’e askeri operasyon düzenlemesi durumunda ABD’nin Rakka’da daha önce IŞİD ile savaşıp oradan Afrin’e geçmiş YPG militanlarını koruyup korumayacağına yönelik soruya ise “IŞİD ile savaşmıyorsanız, bizimle aynı amaca yönelik çalışmıyorsanız koalisyonun desteğini alamazsınız” cevabını vermişti.