Kuzeninin İsrail askerleri tarafından başından vurulmasına tepki gösterdiği için sekiz aydır İsrail’de tutuklu bulunan 17 yaşındaki Filistinli aktivist Ahed Tamimi cezaevinden tahliye edildi.

Ahed Tamimi ile ilgili görsel sonucu

Tamimi yaptığı ilk açıklamada “Direnişimiz sürecek” dedi.

Tamimi ve ailesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını protesto ederken, Tamimi’nin 14 yaşındaki kuzeni Muhammed, bir İsrail askeri tarafından yakın mesafeden başından vurulmuştu.

Tamimi, kuzeninin vurulmasından birkaç saat sonra evlerinin bahçesine giren silahlı iki İsrail askerine karşı koyarak tekme ve tokat atmıştı. O ana ait video kaydı sosyal medyanın gündemine oturmuş, genç kadın Filistin’de direnişin yeni yüzü ilan edilmişti.

Olaydan sonra tutuklu yargılanmaya başlanan Tamimi’nin, ‘ağır saldırıda bulunmak’, ‘askerleri görevlerini yapmaktan alıkoymak’ ve ‘tahrik etmek’ suçlarından 10 yıl hapsi isteniyor.

Tamimi, Filistin’de düzenlenen protestoların simgesel ismi haline gelmiş ve gösterilerde İsrail askerlerine karşı durmaya çalışmıştı.

Kardeşini Askerleri Isırarak Kurtarmıştı

Küçük yaşlardan itibaren eylemlerde aktif rol almasıyla tanınan Tamimi, 2015’te Nabi Salih köyünde Yahudi yerleşimlerine karşı yapılan gösteride taş atan, o sırada 12 yaşında olan kardeşi Muhammed Tamimi’yi kıskaca alan İsrail askerlerinin elinden tekme ve yumrukların yanısıra ısırma gibi yöntemlere de başvurarak kurtarmasıyla tüm dünyada ‘cesur kız’ olarak ünlenmişti.

Babası Besim Tamimi, sabaha karşı evi basıp kızını alıp götüren asker ve polislerin aile üyelerini darp ettiklerini, cep telefonları, bilgisayarlar ve kameralara el koyduklarını aktarmıştı.

İsrailli bakan ‘Hayatı hapishane hücresinde son bulacak’ demişti

İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett genç kız için ”Hayatı hapishane hücresinde son bulacak” derken Savunma Bakanı Avigdor Lieberman şunları da sözlerine ekledi: ”Müdahil olan herkes, sadece kız değil, ailesi ve çevresindekiler de hak ettikleri şeyden kurtulamayacaklar. Gün içinde vahşileşen gece olduğunda yakalanır. Bu da önemli bir mesajdır.”

DW Türkçe’nin haberine göre, genç kadın ve annesi cezaevinden çıktıktan sonra İsrail ordusu tarafından getirildikleri Ramallah yakınlarındaki köyleri Nebi Salih’te kahraman gibi karşılandı.

Tamimi, Nebi Salih’te düzenlediği basın toplantısında, İsrail işgaline karşı mücadelesini sürdüreceğini belirterek, “Direnişimiz sürecek. Özellikle de eşit haklar için gösterdiğimiz direniş” cümlelerini kurdu.

Genç aktivist sözlerine şöyle devam etti: “Hapishane zor ve onur kırıcıydı. Ama orayı bir sınıfa çevirebildik. Umarım benim için yapılan kampanyalar cezaevindeki tüm çocuklar için devam ettirilir.”

Tamimi’nin babası Bessim Tamimi, kızının liseyi bitirmek için girmesi gereken sınavları cezaevinde geçtiğini ve bu süreçte diğer mahkûmların yardımıyla ders çalıştığını belirtti.

İmza Kampanyası Başlatılmıştı

Uluslararası online kampanya kuruluşu ‘Avaaz’ Ahed’in serbest bırakılması için bir imza kampanyası başlatmıştı.