İsrail ordusu, ABD’nin Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıması ardından Filistin topraklarında artabilecek gerilim dahil her türlü senaryoya hazır olduklarını açıkladı.

Sputnik tarafından aktarılan bilgilere göre, ABD Başkan Donald Trump’ın Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma ve büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması talimatı verme adımı karşısında Filistinliler Batı Şeria’da ‘üç gün öfke’ ilan etti.

Sponsorlu

Bu ilan, Batı Şeria’da en az üç gün protesto düzenleneceği, İsrail ordusunun müdahalesiyle şiddetli çatışmalar çıkabileceği anlamına geliyor.

İsrail Ordu Sözcüsü Jonathan Konricus ise “Durumu izliyoruz ve çeşitli senaryolara hazırız” ifadesini kullandı.

Trump, geçen sene tıpkı eski ABD Başkanları gibi seçim kampanyası sürecinde ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma sözü vermişti.

Trump’ın dün niyetini açıklamak için telefonda görüştüğü Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, barış sürecine zarar vereceği, bölgesel ve küresel güvenliği, istikrarı tehlikeye atacağı yönünde uyarmıştı.

Trump, Ürdün Kralı Abdullah, Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah Sisi ve Suudi Arabistan Kralı Selman ile de konuyu ayrı ayrı telefonda görüşmüştü.