Yargıtay tarafından parti üyeliği ve vekilliği düşürülen eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı davanın üçüncü duruşması Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. HDP’li Yüksekdağ, mahkeme salonuna getirildi.

AK Partililer Yanlışlıkla Yüksekdağ’ın Duruşmasına Girdi

‘FETÖ’ davasını izlemek için Sincan Cezaevi’ne giden bir grup AK Partili milletvekili yanlışlıkla Figen Yüksekdağ’ın yargılandığı duruşma salonuna girdi. AK Partililer, durumu fark edince apar topar geri çıktı.

Gazete Duvar’dan Özlem Akarsu Çelik’in kaleme aldığı habere göre, Ankara Sincan Cezaevi Yerleşkesi’ndeki bir başka duruşma salonunda görülen ‘FETÖ’ davasını izlemek için gelen AK Parti milletvekillerinden bazıları yanlışlıkla Yüksekdağ’ın duruşmasına girdi.

Sponsorlu

Milletvekilleri, sanık kürsüsünde HDP’li Yüksekdağ’ı, izleyici sıralarında da HDP milletvekillerini görünce salondan çıktı.

Yabancı Heyet İçeri Alınmadı

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasını izlemek için Sincan’a gelen yabancı heyetler ise içeri alınmadı.

Duruşma öncesi çok sayıda partili otobüslerle cezaevi önüne gelirken, gazetecilerin duruşma salonuna alınmadığı aktarıldı.

Avukat ve HDP’li milletvekillerinin mahkeme heyetiyle görüşmesi sonrası gazeteciler duruşma salonuna girebilirken, duruşmayı izlemek için gelen yabancı heyetler ve yurttaşlar, “Talimat var” gerekçesiyle salona alınmadı.

Figen Yüksekdağ

Duruşmaya, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik ile çok sayıda HDP’li milletvekili katıldı.

Salonda hazır herkesinde ardından mahkeme heyetinin de gelişiyle duruşma başladı.

İddianame okunması sırada avukatlar yabancı heyetler ve yurttaşların içeri alınmamasına itiraz ederken, mahkeme heyeti yabancı heyetlerin ve yurttaşların salona alınmasını görüşmek için duruşmaya ara vermek istedi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, Yüksekdağ’ın duruşmasını izlemek isteyen yabancı heyette şu isimler yer alıyordu: Fransa Sol Parti, Fransa Kominist Partisi, İtalyan İlericiler ve Demokratlar Hareketi, İsveç Sosyal Demokrat Parti, Norveç Kızıl Parti, Norveç Sosyal Demokrat Partisi, Yunanistan SRİZA, İngiltere’den İnsan Hakları aktivisti ve avkutlar, Alman Sosyal Demokrat Partisi, Avrupa Parlamentosu Sol Grubu, İrlanda Sinn Fein, İngiltere İşçi Partisi, Britanya Genel Sendikası, Danimarka Kırmızı-Yeşil Birlik Grubu ile Danimarka Liberal Parti temsilcileri.

Ankara Valiliği’nden Yüksekdağ, Demirtaş ve Baluken Yasağı

Öte yandan, 6-7-8 Aralık tarihlerinde Sincan Cezaevi/Adliyesi Kampüsü önü ve çevresi ile Ankara Adliyesi önü ve çevresi olmak üzere Ankara genelindeki tüm eylem ve etkinlikler yasaklandı.

Ankara Valiliği, Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken’in duruşmalarına destek amacıyla yapılacak eylem ve etkinliklerin yasaklandığını açıkladı.

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamada, sosyal medya aracılığıyla yapılan paylaşımlarda 6-7 Aralık tarihlerinde Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken hakkında görülecek olan dava duruşmalarına destek vermek amacıyla HDP Genel Merkezi tarafından yapılması muhtemel eylem ve etkinliklere katılım sağlanması yönünde çağrılar yapıldığı tespit edildiğine dikkat çekilerek, “Söz konusu dava duruşmaları ile ilgili olarak Sincan Cezaevi/ Adliyesi Kampüsü ile Ankara Adliyesi önü ve çevresinde oluşturulacak topluluğun bazı terör örgütleri tarafından suistimal edilerek muhtemel hedef teşkil edeceği; terör örgütleri tarafından katılımcılar ve vatandaşlara yönelik eylem yapılabileceği; böylelikle kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Emir ve yasaklara uymayanlar hakkında fiilleri ile ilgili olarak kanunlarda özel bir hüküm bulunmadığı takdirde 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ile 28. maddeleri, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/K ve M maddeleri ile 25/b maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C ile 66. madde hükümleri, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu gereğince yasal işlem yapılacağı belirtildi.

[Via GazeteDuvar, Mezopotamya Ajansı]