1

Fidel Castro, 50 yıl boyunca Küba’yı yönetti

İngiltere’nin Kraliçesi Elizabeth ve Tayland Kralı sonrasında dünyanın dönem olarak en uzun sürdüren üçüncü devlet başkanıydı. Bağırsak ameliyatı sonrasında Temmuz 2006’da geçici olarak kardeşi Raul’a iktidar bıraktı. 2008’de iktidar devri resmi hale geldi.

Son yıllarında Castro bazen halkına videolarda, resimlerde misafirlerle buluşarak kendini sunuyordu. Resmi medyaya yüzlerce sütun yazdı. Strobe edilmiş ve zorlukla yürüyen Castro, 2012’de iki kez ve 2013’te iki kez kamuoyunda görüldü. 8 Ocak 2014’te bir kültür merkezinin açılışında görüldü ancak Castro’daki evcil güzelliklerin fotoğrafları sonra çıktı.

2

BM’de en uzun konuşmayı yapan kişi

Castro, Birleşmiş Milletler web sitesine göre, bugüne kadar Birleşmiş Milletler’e verilen en uzun konuşmanın kaydını tuttu: 26 Eylül 1960’da 4 saat 29 dakika. En uzun konuşmalarından biri, ulusal meclisin beş yıllığına cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden sonra 24 Şubat 1998’de 7 saat 30 dakika sürdü.

Castro, özellikle Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve ABD merkezli sürgün organizasyonlarının başını çektiği, kendisine 634 girişimi ya da suikast planından kurtulduğunu iddia etti. bu organizasyonların kullandığı yöntemler, Zehirli hapları, zehirli bir puro, patlayıcı yumuşakçaları ve kimyasal olarak kirlenmiş bir dalış takımını içeriyor olabilir. Bir başka planda, sakalının düşmesine neden olacak tozu vermesi ve bunu kullanarak popülaritesinin düşürülmesi istendi.

Castro, Domuz Bayı’nda ABD tarafından desteklenen sürgünde ve beş yıldır süren ekonomik yaptırımlara rağmen, Dwight Eisenhower’den Bill Clinton’a kadar ofisteydi ve George W. Bush görev yaparken istifa ederek dokuz ABD’li cumhurbaşkanını geride bıraktı.

3

Castro, Küba’daki puroları çok içerdi

Ancak 1985’te bıraktı. Yıllar sonra sigara içmenin zararı şu sözlerle ifade edildi: “Bu puro kutusu ile yapabileceğiniz en iyi şey onları düşmanınıza vermektir.”

4

En etkili liderler arasında gösteriliyor

2012’de Times Magazine, Castro’yu tüm zamanların en etkili 100 şahsiyetinden biri olarak seçti.

5

Ailesi

Castro’nun beş kadından dokuz çocuğu vardı. 1949’da Mirta Diaz-Balart ile yaptığı kısa evlilikten sonra doğan ve Babasının imajı olan ve Fidelito olarak bilinen en büyük oğlu Fidel Castro, bir Sovyet tarafından yetiştirilmiş nükleer bilim insanıdır. 1950’lerde Castro yeraltında iken bir Havana sosyetesi ile olan ilişkinin sonucu olan kızı Alina Fernandez, 1993’te turist olarak ku – rululan Küba’dan kaçtı ve bir vokal eleştirmen. Castro’nun 1960’lardan bu yana eşi eşiyle birlikte beş oğlu var, Dalia Soto del Valle. Ayrıca, oğlu ve iktidara gelmeden önce işleri olan iki kadına sahip bir kız çocuğu vardır.

(Marc Frank ve Daniel Trotta tarafından Raporlama; Lisa Shumaker tarafından Düzenleme)