Federal Rezerv ve Powell Enflasyona Odaklanırken Bitcoin 27.000 Doların Altına Düştü

Sonuç, Federal Rezerv’in enflasyonun sorunlu olduğu yönündeki endişelerini güçlendiriyor. Fed Başkanı Jerome Powell, faiz artırım duyurusunun ardından yaptığı açıklamada, FOMC’nin “enflasyonu %2 hedefimize geri getirme konusunda kararlılığını sürdürdüğünü” söyledi.

Ve yine de, içinde Bildirim içeren bir açıklama Çarşamba öğleden sonra FOMC, bankacılık hizmetlerinin bu ay resesyona yakın olduğunu kabul ederek, “son gelişmelerin muhtemelen hane halkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşulları ve ekonomik aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde baskı oluşturacağını” söyledi.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan BTC, son 24 saatte %4,1 düşüşle yaklaşık 27.030 dolardan işlem görürken, BTC/ABD doları ticaret çifti Coinbase borsasında bir noktada 26.815 dolara düştü. Çarşamba günü erken saatlerde, bazı yatırımcılar Fed’in son banka iflasları arasında bir yıllık şahin faiz oranını artıracağına inandıkları için BTC’nin fiyatı 10 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 28.815 dolara yükseldi. Ancak merkez bankası bu umudu yerle bir etti.

Ancak birçok analist, bankacılık sektöründeki felaketler göz önüne alındığında Bitcoin’in gelecekteki fiyatı konusunda iyimserdi. James Lavish, “Bankacılık krizi sırasında önde gelen risk varlığı ve finansal cankurtaran botu olan Bitcoin, son kargaşadan ve şimdi merkez bankası sıkılaştırmasının sona ereceğine dair beklentilerden faydalandı” dedi. Bitcoin Fırsat Fonu ortağı, CoinDesk’e bir e-posta ile söyledi.

Ancak Lavish, son bankacılık krizi devam ederken daha fazla oynaklık beklediğini söyledi. “Bir durgunluğa veya daha kötüsü, büyük bir kredi olayına doğru ilerliyoruz” tahmininde bulundu.

Kripto varlık yöneticisi Hashdex’in baş yatırım sorumlusu Sameer Gerbage, e-posta yoluyla CoinDesk’e “Bu oran artışı bir Risk varlıkları için genellikle olumsuz, bankacılık sektörü üzerinde daha fazla baskı oluşturduğu için bu, bitcoin ve altın için olumlu.”

READ  Kaliforniya'da yağmur sele ve tahliyelere yol açıyor

Cardano blok zincirinin arkasındaki şirket olan Emurgo Fintech’in genel müdürü Vineet Bhuvanagiri, CoinDesk’e gönderdiği bir e-postada “Bankalar gerçekten mücadele ediyor,” dedi ve ekledi, “Yetkililerin daha fazla likidite enjeksiyonuna yönelmesi gerekiyor. Finans sektörü. Banka hücumları zorluyor. yatırımcılar, varlıkları elde tutmakla gerçekten ne kastettiklerini yeniden düşünecekler – yani, bankalardaki mevduatların büyük karşı taraf riski taşıdığını fark edecekler.”

Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether (ETH), Salı günü %3,1 düşerken son zamanlarda 1.740 dolar seviyesinde seyrediyordu. Diğer büyük dijital para birimleri arasında, kripto ödeme platformu Ripple’ın XRP token’ı son zamanlarda %11 düşerken, XRP günün erken saatlerinde %20 arttı ve Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na karşı dönüm noktası niteliğindeki bir davayı kazanma yolunda ilerliyordu.

Geleneksel piyasalar, Fed’in açıklamasının ardından düştü. S&P 500, Dow Jones Industrial Average (DJIA) ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq %1,6 düştü.

Genellikle kısa vadeli faiz oranı beklentilerini yansıtan bir ölçü olan iki yıllık Hazine getirisi %3,93’e düştü.

Fed’in kararı, Şubat ayı tüketici fiyat endeksi verilerinin aylık enflasyonun bir önceki aya göre %6,4’ten %6’ya düştüğünü göstermesinin ardından geldi. Değişken enerji ve gıda maliyetlerini ortadan kaldıran merkezi veriler biraz daha düşük. Düşen TÜFE, merkez bankası eylemlerinin en azından yavaş yavaş enflasyonu dizginlediğini öne sürerek, merkez bankasının son aylarda gereğinden fazla hareket ettiğinde ısrar eden para politikası gözlemcilerine destek veriyor.

Kripto varlık yöneticisi ITX Digital Assets’in baş yatırım yetkilisi Ben McMillan, kararı vermeden önce CoinDesk’e “Powell’ın piyasayı şaşırtma konusunda çok hassas olacağını düşünüyorum” dedi.

Ancak McMillan, riskli varlıklara karşı olumlu bir tutum gördüğünü söyledi.

“İnsanların artık Bitcoin’i aynı meta kovası veya değer depoları olarak sabit varlıklar olarak düşünmeye başladıklarını fark ettik” dedi.

READ  Bucks County sel: Kurbanların kimliği tespit edildi, kayıp 2 çocuk için arama çalışmaları sürüyor

Web3 tahvil piyasası platformu Umee’nin CEO’su ve kurucu ortağı Brent Xu, CoinDesk’e gönderdiği bir e-postada, “Bitcoin, bankaların dahil olduğu bu küresel kriz sırasında dikkate değer bir güç gösterdi” diye yazdı.

“Mini bir boğa koşusu gibi bir şey olabilir, ancak burada dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum” diye yazdı. “Fed, oranları beklenenden daha yüksek artırmaya devam edebilir – yani bu en son 25 baz puanlık artışın ötesinde – ve enflasyon henüz kontrol altında değil. Bu, bir durgunluğa yol açabilir, bu da çok belirsiz olduğu anlamına gelir. daha kesin aramalar.”

James Rubin bu rapora katkıda bulunmuştur.

Güncelleme (22 Mart 2023, 20:28 UTC): En son XRP ve CoinDesk piyasa endeksi istatistikleriyle güncellemeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir