ABD’deki seçim kampanyalarında usulsüz işler yaptığına dair gerçeklerin ortaya çıkması sonrasında milyonlarca insanın bilgisini çaldıran Facebook’ta “BFF” adı verilen bir yorum akımı başlatıldı.

Çoğu sayfa bu kısaltmanın bir güvenlik belirtisi olduğuna dair gönderiler paylaşarak takipçilerini yönlendiriyor. Yeri gelmişken hemen söyleyelim bu durumun güvenlikle hiçbir alakası yok.

Facebook, Rus aktörler tarafından ABD seçimleri öncesinde, Trump’a oy kazandırmak ve halkı kutuplaştırmak için verilen reklamların önüne geçememişti.

Sponsorlu

Aynı seçimin kampanyalarından sorumlu olan Cambridge Analytica isimli İngiliz şirketi, bir anket uygulamasıyla birlikte 50 milyon insanın bilgilerini depolamış ve bunları kampanyalarda kullanılmak üzere satmıştı.

Şirket ortaya çıkan haberlerden sonra bir haftada %13 değer kaybederken, sosyal medyada Facebook’u silme akımı baş göstermişti ancak Facebook hesabınızı silmenizin herhangi bir çaresi olmuyor buna karşı.

Bazı sayfalar aşağıdaki gibi gönderiler paylaşarak insanları yorum yapmaya itiyorlar:

Bunun gibi yüzlerce sayfa ve binlerce paylaşım var.

Bazı Facebook sayfaları takipçilerine şu mesajı paylaşıyor. “Hesabınızın güvende olduğundan emin olmak için, yoruma ‘BFF’ yazdığınız zaman yeşil görünürse, hesabınız korunuyor demektir…”

Webrazzi’den Tuğçe İçözü’nün aktardığına göre, açılımı Best Friend Forever (sonsuza kadar en iyi arkadaş) olan BFF kelimesi, tıpkı Tebrikler ve Öptüm gibi Facebook’un tıklanabilir kelimelerinden biri.

Facebook’un bu kelimeleri tıklanabilir kılmasının nedeni ise sosyal ağdaki yorumlara hareketlilik kazandırmak istemesiydi. Görünen o ki gönderilerini daha fazla ulaştırmayı isteyen Sayfalar yorumu ön planda tutan Facebook’un algoritmasını suistimal ediyor.

Ortada bir yorumla ortaya çıkacak kadar geniş çaplı bir güvenlik ilkesi olsa, Facebook’un fişini çoktan çekerlerdi. Aynı zamanda bir yorumla insanların hesaplarının güvenli olduğunu anlamaları durumu, yaşanan olaylara bakılınca epey uydurma kaçıyor.

Bu renkli kelimelerin benzer bir örneği ise Hogwarts’ın Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının 20. yıldönümünde Harry Potter, Slytherin, Gryffindor, Hufflepuff ve Ravenclaw kelimelerinde görmüştük.

Peki sayfalar neden böyle paylaşımlar yapıyor?

Yaşanan krizlerin tek etkilediği yer Facebook’un hisseleri değil. Sosyal medyada binlerce hatta milyonlarca beğenisi olan etkileşim kurbanı sayfalar var. Bu sayfalar, sahipleri için önemli bir gelir kaynağı yaratıyorlar. Çoğunda sayfa dışında yönlendirilebilecek bir internet sitesi, ekstra gelir kaynağı bulunmuyor. Kısaca etkileşim kurbanı olan bu sayfalar, zarar etmemek adına insanları Facebook’un güvenli olduğuna ikna etmeye çalışıyorlar.

Durumdan haberi olmayan takipçiler BFF’in ne olduğunu sorgulamadan yorum yapınca, haliyle bu yazı yeşil çıkıyor ve güvenli olduğuna yönelik kanaat getiriyor. Ayrıca normalin çok üstünde yorum etkileşimi elde eden sayfalar da oranlarını yükseltiyorlar. Yükselen etkileşim oranları, daha pahalı reklamları da beraberinde getiriyor.

Facebook, geçtiğimiz yıl süslü etiketlerin kötüye ve bu örnekteki yapay etkileşimler için kullanılmaları hususunda, ilgili sayfalara cezalar uygulayacağını ve etkileşim oranlarını düşüreceğini açıklamıştı.

Şirketin “engagement bait” olarak nitelendirdiği bu paylaşımlara devam eden sayfalar sık sık uyarı alıyorlar.

Süslü etiketler, “tebrikler” gibi kelimelerin ve BFF gibi kısaltmaların yanı sıra, pazarlama kampanyası yürütülen Harry Potter gibi filmler için de kullanılmıştı.

[Via Tuğçe İçözü/Webrazzi]