Facebook sahibi Meta, dijital reklam görünürlüğünü artırmak için yapay zekayı öne çıkarıyor; hisse senetleri sıçrama

26 Nisan (Reuters) – Meta Platforms Inc (META.O) CEO’su Mark Zuckerberg Çarşamba günü yaptığı açıklamada, analist beklentilerini aşan üç aylık gelir tahminiyle yapay zekanın şirketin Facebook ve Instagram trafiğini artırmasına ve reklam satışlarından daha fazla gelir elde etmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Meta hisseleri mesai sonrası işlemlerde %12 artarak piyasa değerine 50 milyar dolar ekledi ve Google ana şirketi Alphabet Inc (GOOGL.O) ve Microsoft Corp’un (MSFT.O) Salı günü güçlü sonuçlar açıklamasının ardından teknoloji hisselerinde başlayan ralliyi sürdürdü. . .

Meta, maliyetlerin şirketin Mart ayındaki tahmininden daha düşük olacağını söyleyerek maliyet görünümü aralığını düşürdü ve yaklaşık bir yıldır ilk kez artan ilk çeyrek karı ve gelir beklentilerini aştı.

Ana işi için yapay zeka dostu donanım ve yazılım sistemlerini benimsemekte yavaş davranan şirket, ana işini geliştirmek için yapay zeka yeteneklerini geliştirmeye yönelik büyük bir proje de dahil olmak üzere birkaç maliyetli değişiklik yaptı.

Zuckerberg bir konferans görüşmesinde “Bu noktada, yapay zeka altyapımızı oluşturmakta geride değiliz” dedi. “Bunun yerine, artık bu alanda lider iş yapma yeteneğine sahibiz.”

Meta, AI önerilerinin Ocak-Mart çeyreğinde Instagram’da geçirilen süreyi %24 artırdığını bildirdi.

Atlantic Equities analisti James Cardwell, “Alphabet gibi, Meta’nın yapay zeka yatırımlarının çoğu reklamcılara gitti” dedi.

“Dolayısıyla biz tüketici olarak bu alandaki emeklerinin meyvelerini göremeyebiliriz, ancak belirli bir reklam hedefleme düzeyini korumak için daha gelişmiş yöntemler kullanabilecekleri kesin gibi görünüyor.”

Meta ayrıca, Zuckerberg’in 2023’ü “Performans Yılı” yapma hedefine doğru çalışırken, 21.000 kişiyi işten çıkarma ve orta yönetim yapısını düzleştirme planları ile agresif bir maliyet düşürme hamlesi başlattı.

Insider Intelligence’ın baş analisti Debra Aho Williamson, kemer sıkma hamlesinin “Meta için beklenenden daha güçlü bir başlangıca doğru” olduğunu söyledi.

READ  Rosenthal: Trey Turner'ın grand slam'i, ABD WBC yarı finallerine yükselirken heyecan verici bir geri dönüş sağlıyor

“Bu ekonomik ortamda – afet sonrası 2022’ye kadar %3’lük gelir artışı bir başarı. Meta’nın ikinci çeyrek geliri için güçlü rehberliği, şirketin tehlikeden çıkmaya başladığının bir başka göstergesi.”

TikTok gibi rakipleri genç kullanıcıları ele geçirirken ve Apple Inc.’in (AAPL.O) gizlilik güncellemeleri, reklamcılık işini oluşturan kullanıcı verilerine erişimi keserken, bir pandemi dönemi e-ticaret patlaması 2022’de sosyal medya devini gördü.

Meta Platforms logosu 22 Mayıs 2022’de İsviçre’nin Davos kentinde görülüyor. 22 Mayıs 2022’de çekilen görüntü. REUTERS/Arnd Wiegmann
Reuters Grafikleri

Maliyet kontrolü

AI’nın yeniden başlatılması için yapılan harcamalar, şirketin çeyrekte 7,1 milyar dolar olması beklenen sermaye harcamalarını artırdı. Analistler, şirketin yıllık tahmini olan 30 milyar$’dan 33 milyar$’a çıkarak, bu çeyrekte sermaye harcamalarının değişmeden 7,2 milyar$ olacağını tahmin etmişti.

Şirket, insan benzeri yazı, sanat ve diğer içerikleri üretebilen gelişmekte olan bir teknoloji olan üretici yapay zeka için ürünler geliştirirken sermaye harcamalarını artırma olasılığının önünü açtı.

Hargreaves Lansdown’da baş sermaye analisti Sophie Lund-Yates, “Zuckerberg, harcama alışkanlıklarının çok yakından izlendiğinin farkında ve bütçeyi denenmemiş alanlara kaydırmaya yönelik herhangi bir yeniden girişimin iyi sonuç vermeyeceğini” söyledi.

“Bununla birlikte, meta ışıklarını açık tutmakla geleceği yatırımcıları heyecanlandıracak kadar parlak kılmak arasındaki çok ince çizgide yürürken zirveye giden yolda para kazanmak çok zor.”

Meta, metaverse odaklı Reality Labs birimindeki işletme kayıplarının 2023’te artmasını beklediğini söyledi. Şirket, geçen yıl 13,7 milyar dolar kaybeden birime milyarlarca dolar yatırım yapıyor.

Zuckerberg, yatırımlara bağlı olduğunu söyledi.

“Bir şekilde metaverse vizyonuna odaklanmaktan uzaklaştığımıza dair bir anlatı gelişti. Ve açık olmak istiyorum: bu doğru değil” dedi. “Yıllardır hem AI’ya hem de metaverse’ye odaklandık ve her ikisine de odaklanmaya devam edeceğiz.”

Meta, ikinci tur işten çıkarmalarını açıkladığı Mart ayındaki 86 milyar dolardan 92 milyar dolara düşen yıllık maliyetlerini 86 milyar ila 90 milyar dolar arasına düşürdü.

READ  San Jose karı koca South Bay suç çılgınlığında öldürüldü - NBC Bay Area

Refinitiv verilerine göre şirket, üç aylık reklam başına maliyetinin bir önceki yıla göre %17 düştüğünü söylerken, analistlerin 29.53 milyar dolarlık tahminlerine kıyasla cari çeyrek gelirinin 29.5 milyar dolar ile 32 milyar dolar olmasını bekliyor.

Yılın ilk üç ayındaki net kar, bir yıl önceki 2.72$’dan 2.20$’a geriledi, ancak hisse başına 2.03$ olan beklentileri aştı.

İlk çeyrek geliri, ortalama 27.66 milyar $’a kıyasla %3 artışla 28.65 milyar $’a yükseldi.

Akash Sriram, Bangalore’da rapor veriyor; Düzenleme: Arun Koiyur

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir