Bu yazıda görünce hemen sahiplenmek isteyeceğiniz kedi türlerini sizler için derledik.

1
Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedisi, nazik olmalarıyla ile ünlü kedilerdir. Sessiz, sakin ve utangaç bir yapıya sahiptirler. Bir yerlere tırmanmayı çok severler. Aile fertleriyle mükemmel iletişimleri vardır. Mavi Rus Kedileri yaşadıkları ortamın değişmesinden memnun olmazlar. Genel anlamda sade bir hayatı severler, aynı yerde, aynı zamanda mama yemek isterler. Ayrıca kumlarının da daima temiz ve düzenli olmasını isterler.

Çocukları ve köpekleri olan aileler için mükemmel bir tercihtir. Kendilerine kibar ve saygılı davranan çocuklarla oynamayı, ilgiyi ve yakalama oyunu oynamayı severler.

2
Fars Kedisi

Fars Kedisi

İran kedisi olarak da bilinirler. En eski kedi ırklarından biridir. Fars kedilerinin yaklaşık 15 yıllık yaşam süreleri vardır.

Fars kedisi çabuk öğrenen, çok akıllı, sevecen ve sakin bir kedi türüdür. Kucakta saatlerce oturabilir. Çok güzel bir görünüşe ve iyi huylu bir karaktere sahiptir. İnsanlarla iyi anlaşabilir ve diğer ev hayvanlarıyla da iyi geçinirler. Sakin bir yapıya sahip olmasının yanında oynamayı da seven bu kedi ilgisini çekecek bir şey bulamadığında, sıkılır ve hemen uykuya dalabilir. Fiziksel yapısındaki hassaslık nedeniyle dışarıda yaşaması neredeyse imkansızdır. Sahibine çok bağlıdır ve kucağa alınarak okşanmaktan çok hoşlanır. Tam bir kucak kedisidir.

3
Habeş Kedisi

Habeş Kedisi

Habeş Kedisinin; asil, soylu görünüşleri vardır. Çok aktif, oyunu seven, çevrelerine karşı meraklı ve iyi huylu kedilerdir. Güçlü,ve sosyal bir yapıları vardır. Çok nazik ve sevgi doludur kendisine ilgi gösterilmesini isterler. Sesleri çok yumuşaktır. Tatlı ve sakindirler.

4
American Curl

American Curl 

Akıllı, mantıklı, asil ve duyarlıdırlar. Mükemmel sezgileri ve meraklı davranışları vardır. Pozitif olmalarıyla hemen dikkat çekerler. İnsanlar tarafından tercih edilen bu türler 2-3 yıl içinde ergenliğe geçerler. Kutu konserve, taze et ve hazır mamalardan çok hoşlanırlar.
Kafası orta boyutlarda olmasına rağmen kulaklarının birbirine yakınlığı sebebiyle uzun bir kafası varmış gibi görünür. En duyarlı kulaklara sahip bu türün kulakları uzun,dik ve ağızlarından daha geniş bir yapıdadır.

5
Van Kedisi

Van Kedisi

Türkiye’ye özgü bir kedi türüdür. Farklı göz renklerine sahiptirler. Van kedileri yüzmeyi çok severler. Bu özellikteki tek kedi cinsidir.

Van Kedisi çok cana yakın ve sosyal ilişkileri kuvvetli bir kedi cinsidir. Sevilmekten ve sevgisini göstermekten çok hoşlanırlar. Sahibi tarafından okşandığında kucağına gider ve mutluluk mırıltılarıyla karşılık verirler. Özellikle de gebelik döneminde sahibinden ilgi beklerler ve sıcak davranışlarıyla sahibiyle daha sıkı bir bağ kurmaya çalışırlar. Van Kedileri doğumları yaklaştığında ıssız bir yer aramaya başlarlar ve doğumlarını orada gerçekleştirirler.

6
Ankara Kedisi

Ankara Kedisi (Angora)

Ankara Kedileri, Muhteşem görünüşü ve zekasıyla sahibini sıklıkla şaşırtırlar. Yaşlansa bile daima küçüklüğündeki enerjisini korur. Her zaman aktif ve oyuncudurlar. Evde çok rahat yaşarlar. İnsanlarla ilişkileri mükemmeldir. Evde çıkılmamış hiçbir dolap, açılmamış hiçbir kapı bırakmayan, kendilerine ait atletik bir zarafetleri vardır. Oldukça yaramazdır. Yaşadığı coğrafi konum dolayısıyla sudan pek hoşlanmaz ki bu durum Van kedisinde tam tersidir.