ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu hafta yapacağı toplantı öncesi Euro 4.85 lira ile rekor kırdı, dolar ise yeni haftada 3.95 lirayı gördü.

Böylece TL, dolar karşısında Aralık ayından beri en büyük değer kaybını yaşadı.

Dolar kuru yeni haftada 3.95 seviyesinin üzerini görürken, sterlin ve euro kuru yeni tarihi zirvesini gördü.

Sponsorlu

Piyasalar bu hafta Fed’in faiz kararını izleyecek.

Dolar

Jeopolitik ve siyasi endişeler, yüksek enflasyon ve cari açığın Türkiye ekonomisini nasıl etkileyeceği endişeleri ile geçtiğimiz hafta döviz piyasasında yaşanan sert yükseliş haftanın kritik gündem maddesi olan Fed’in kritik faiz kararı öncesi devam ediyor.

Geçtiğimiz haftayı 3.92 seviyesinden tamamlayan dolar/TL yeni haftada 3,95 seviyesinin üzerinde işlem gördü.

Dolar kuru haftanın ilk işlem gününde 3.9526 seviyesini görerek 30 Kasım 2017’den beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Euro parası

Dolar/TL saat 15.58 itibarıyla 3.9464 seviyesinde bulunuyor. Türk Lirası bugün yüzde 0.75 kayıpla dolar karşısında en çok değer kaybeden ikinci para birimi oldu.

Dolar/TL paritesi 22 Kasım 2017’de 3.9830 TL ile tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

DOLARDA YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ?

Dolar

Hürriyet’ten GCM Forex Analisti Enver Erkan dolarla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“Jerome Powell liderliğinde yapılacak olan ilk Fed toplantısının haftasına girilirken, piyasalar da bu toplantıdan gelecek olan kararları beklemektedir. Bunun öncesinde cuma günü yukarı doğru hareketlenmiş bir dolar endeksi (DXY) hareketi, aynı zamanda da diğer gelişmekte olan ülke paralarından haftalık bazda negatif ayrışan Türk Lirası hareketi görülmüştür. ABD’de siyasete ilişkin gelişmelerin, ekonomi ve para politikasının önüne geçtiği geçen haftanın aksine, bu hafta Fed beklentileri ve ekonomiye dair beklentilere doğru odak noktası kayacaktır. Fed’in 25 baz puan faiz artırması bekleniyor ve bu tamamıyla fiyatlamaların içerisinde” ifadelerini kullandı.

Erkan sözlerine şöyle devam etti: “Fed konusunda odaklandığımız nokta geleceğe dair faiz beklentilerinin ortaya konulduğu nokta grafiğindeki hareketler olacaktır. Piyasalar Fed’den toplamda 3 faiz artırımı bekliyor ve bu beklentinin 4 veya daha fazla faiz artırımına kayması durumunda dolar temasında güçlü fiyatlama reaksiyonları söz konusu olabilir. Faiz kararı ve nokta tahminleri gördükten sonra Başkan Powell’in basın toplantısını ve ileriye dönük yönlendirmesini takip edeceğiz. Konuşmasında ABD ekonomisinde ılımlı büyüme ve güçlü istihdam dinamiklerine vurgu yaparken, enflasyon da toparlanmanın zaman alabileceğini vurgulayabilir. Fed ekonomik tahminlerini de güncelliyor ve özellikle enflasyon bacağında yapılabilecek yukarı yönlü güncellemeler de Fed’den faiz artırım beklentilerini yükseltebilir.

Dolar/TL kuru kısa vadeli olarak yükseliş trendinin güncel alt noktası 3,90 seviyesi üzerinde kaldığı müddetçe Dolar/TL kuru yukarı yönlü çıkışına kaldığı yerden devam etmek isteyebilir. Dolar/TL kuru 3,9000 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışını 3,9230 başta olmak üzere 3,9340 ve 3,9465 bariyerlerine taşımak isteyebilir. Alternatif olarak da Dolar/TL kuruna yönelik negatif fiyatlama davranışların/tepkilerin daha etkin bir görünüm oluşturabilmesi içinse 3,9000 seviyesi altındaki kalıcı hareketler takip edilebilir. Euro/TL kurunda önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 4,78 – 4,80 bölgesi ve üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir. İngiltere’de Brexit senaryosunun sindirilmiş olması ve “Hard Brexit mi, soft Brexit mi” sorularının muhtemelen ara bir modelle cevap bulabileceğini, bunun yanın yanında Carney’nin ve dolayısıyla BOE’nin faiz artırma isteğinin Sterlin/TL’nin daha da güçlendireceğini düşünüyoruz, bu yüzden Sterlin/TL diğer Türk Lirası çaprazlarına göre daha hızlı çıkabilir.” [Via Hürriyet]

 

GÖZLER FED’İN FAİZ KARARINDA

ABD Merkez Bankası (FED)

Küresel piyasalar, yeni haftada ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü açıklanacak faiz kararına odaklanmış durumda.

Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC), Jerome Powell başkanlığında salı günü başlayacak ve iki gün sürecek toplantısından çıkacak faiz kararı, çarşamba günü belli olacak.

Fed’in faizleri 25 baz puan artırarak yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltmesine kesin gözüyle bakılıyor. Analistler, Fed kararlarının ardından Başkan Powell’ın açıklamalarından yılın geri kalanına ilişkin ipuçlarının aranacağını belirtiyor.

[Via Bigpara]