Eski TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, döneminde kuruma alınan 435 kişinin 368’inin ‘FETÖ’den ihraç edildi.

İbrahim Şahin, döneminde kuruma alınan 435 kişinin 368’inin ‘FETÖ’den ihraç edilmesiyle ilgili ifade verdi.

Sponsorlu

Şahin, “Samanyolu grubundan gelenlerin FETÖ’cü olduğunu bilmiyordum. Yayın politikaları hükümet, devlet, AK Parti yanlısı görüldüğünden bunların geçişine izin verildi” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine göre, TRT Genel Müdürlüğü’nün Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği raporda, ‘FETÖ’den soruşturulup aklanan Şahin döneminde ‘FETÖ’nün kurumda nasıl yer aldığına dair bilgiler yer aldı.

Şahin hakkında başlatılan ‘Silahlı FETÖ terör örgütüne üye olma’ suçundan soruşturma soruşturmada Samsun Başsavcısı Ahmet Yavuz, dosyayı iki somut olgu üzerine tasarladı.

Bunlardan ilki, İbrahim Şahin adına kayıtlı ‘0532 788’ ile başlayan telefon numarası üzerinde 5 Ocak 2016 tarihinde ByLock programı yüklenmesi olurken, soruşturmanın ikinci ayağı ise Şahin döneminde TRT’de oluşturulan ‘FETÖ’ yapılanması üzerine tasarlandı.

Soruşturmayı yürüten Başsavcı Ahmet Yavuz, TRT’den İbrahim Şahin döneminde alınan personel ve yapılan ihalelerle ilgili bilgi talep etti.

TRT Genel Müdürlüğü, başsavcılığa ayrıntılı bir rapor yolladı. Bu rapor, Şahin döneminde ‘FETÖ’nün TRT’de nasıl yer aldığını gösteriyordu.

TRT’nin raporuna göre Şahin, genel müdür olarak 21 Aralık 2007’de göreve başladığında TRT’nin personel sayısı 6.997 olurken, Şahin’in 16 Eylül 2014’te görevden alındığında ise personel sayısı 7.182’ye yükselmişti.

Şahin, görev yaptığı 2007-2014 yılları arasında TRT’ye naklen 964 kişiyi atamıştı.

Bu dönemde 1163 kişi açıktan atama yoluyla alınmıştı. 964 de sözleşmeli personel temin edilmişti. Böylece Şahin döneminde alınan toplam personel sayısı 2.612 oldu. Bu dönemde TRT’nin kanal sayısı ise 4’ten 15’e çıkarılmıştı.

TRT Genel Müdürlüğü, ‘FETÖ’cü oldukları gerekçesiyle kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile toplam 437 personelin ihraç edildiğini aktardı. Bunlardan Şahin’in özel kalem müdürü Hakan Kutlu ve Mücahit Özen daha sonra göreve iade edilirken, kalan 435 personelden 368’inin İbrahim Şahin döneminde alınan personelden olduğu belirtildi.

TRT, ‘FETÖ’cü olarak ihraç edilenlerin yüzde 84’ünün Şahin döneminde alındığını hatırlattı.

Raporda, Şahin’in görevden alındığı tarih ile 15 Temmuz darbe girişimi arasında TRT’de ‘FETÖ’ kapsamında işten çıkarılan veya bu nedenle soruşturma açılan hiçbir TRT personelinin bulunmadığı belirtildi.

Öte yandan TRT’de 2007-2014 arasında ’emekliliği teşvik edici’ düzenlemelerle 1161 personelin ayrıldığı, 398 kişinin kendi isteğiyle, 202 personelin ise yaş haddinden emekli olduğu, toplamda ise emekli olan personel sayısının 2.221 kişi olduğuna vurgu yapıldı.

Savcılığa gönderilen raporda, 2954 sayılı TRT Yasası’nın 50. maddesine eklenen hüküm kapsamında, genel müdüre verilen sözleşmeli personel çalıştırma yetkisi çerçevesinde, genel müdür tarafından, KPSS şartı olmadan kurum içi yazılı veya sözlü mülakat yoluyla yapılan sınav neticesinde işe başlatılan sözleşmeli personelden 15 Temmuz 2016 sonrasında çıkarılan KHK’larla ihraç edilen personel sayısının 31 olduğu belirtildi.

Bunlardan 18’inin daha önceden kamuoyunda ‘FETÖ’nün yayın organı bilinen Samanyolu, Zaman, Cihan ve Feza adlı kuruluşlardan gelen kişiler olduğu ifade edildi.

2007-2014 arasında TRT’nin yönetici kadrolarına atanan yönetici personel sayısının 685 olduğu, aynı dönemde görevden alınan yönetici sayısının 436 olduğu, bu dönemde üst yönetim kadrolarına atananlardan FETÖ irtibatlı olduğu gerekçesiyle ihraç edilenlerin sayısının 43 olduğu ifade edildi.

Dosyaya göre Samsun Başsavcısı tarafından İbrahim Şahin’in ifadesi şüpheli sıfatıyla alındı ve TRT’deki ‘FETÖ’ lehine kadrolaşma soruldu.

Şahin, “Bu hain örgüt, sadece TRT’de değil, devletin hemen hemen tüm kurumlarında, kendilerine karşı gösterilen olumlu yaklaşımı suistimal ederek kadrolaştı. Belki de TRT, bu kurumlar içerisinde oran ve sayı olarak en az FETÖ’cünün kadrolaştığı kurumdur” iddiasını öne sürdü.

Kendisinden sonra gelen Genel Müdür Şenol Göka’yı suçlu diye gösteren Şahin, ‘Görevden ayrıldığı Eylül 2014 ile darbe teşebbüsünün yaşandığı 15 Temmuz 2016 arasında geçen yaklaşık 2 yıllık süreçte bu örgütle hiç mücadele yapılmamış olacak ki hiçbir personelin bu iddiayla kurumdan ilişiğinin kesilmediğini öne sürdü.