Popüler telefon üreticilerinden Apple’a, eski model iPhone telefonlarını yavaşlattıklarını itiraf etmesinden bir gün sonra ilk dava açıldı.

Yeni güncellemelerle pili eskimiş olan cihazları yavaşlattıklarını itiraf eden Apple şirketine, ABD’nin Chicago şehrinde iPhone kullanıcısı 5 kişi tarafından dava açıldı.

ABD medyasındaki haberlere göre, iPhone 5 ve iPhone 7 kullanıcısı olan beş kişi, Apple’ın iOS güncellemelerinin eski model telefonlardaki performansı yavaşlatmak ve baskılamak amaçlı geliştirildiğini öne sürdü.

Sponsorlu

Davacılar tüketici koruma kanunlarını ihlal eden bu politikanın ‘aldatıcı, ahlak ve etik dışı‘ olduklarını belirterek yasal haklarını kullanmak için Apple hakkında dava açtılar.

Apple’dan davaya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı ancak birçok kullanıcı tarafından dile getirilen şikayet, son olarak Reddit sitesinde gündeme getirilmiş, bir kullanıcı iPhone 6s telefonunun pilini değiştirdikten sonra telefonunun yeniden hızlandığını iddia etmişti.

Apple ‘yavaşlatma’ tartışmaları üzerine yaptığı açıklamada eski model telefonları kasıtlı olarak yavaşlattıklarını itiraf etmiş ancak bunun amacının ‘telefonların daha uzun süre kullanılabilmesini sağlamak’ olduğunu savunmuştu.