Eski kadın gerilla Uruguay’ın ilk kadın başkan yardımcısı oldu

Lucia Topolansky genç hali (via Public Radio International)

Uruguay’da eski Devlet Başkanı Jose Mujica’nın eşi Lucia Topolansky, başkan yardımcısı olarak görevine başladı.

Uruguay’da eski Devlet Başkanı Jose Mujica’nın eşi, senatör Lucia Topolansky, ülkenin ilk kadın devlet başkan yardımcısı oldu.

BBC’de yer alan habere göre, eski Devlet Başkanı Yardımcısı Jose Sendic’in, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle görevinden istifa etmesinden sonra yerine Uruguay’ın ilk kadın başkan yardımcısı Topolansky geldi.

2005’ten beri sosyal refah politikalarını destekleyen sol kanat Frente Amplio partisinin liderliğindeki Uruguay’da anayasa gereği, eski Devlet Bakanı Yardımcısı Sendic’in yerine, son seçimlerde en çok oy alan senatörün geçmesi lazım.

Sponsorlu
Jose Mujica ve Lucia Topolansky şimdiki halleri

Bu kişi, maaşının çoğunu bağışladığı için dünya çapında popüler olan ve “dünyanın en yoksul devlet başkanı” unvanı alan eski Devlet Başkanı Jose Mujica olmalıyken Mujica, devlet başkanlığı seçimlerinde kendisine koyulan yasak nedeniyle adaylığa uygun görülmedi ve göreve, sıradaki senatör olarak eşi göreve geldi.

Ayrıca Topolansky, ayrıca Senato ve Uruguay kongresi genel kuruluna da başkanlık edecek.

Gerilla Olduğu Zamanlar

Mujica ve Topolansky, 1960 ve 70’lerde Uruguay’ın Tupamaro hareketi olarak bilinen gerilla hareketine katılmıştı.

Jose Mujica ve Lucia Topolansky .

1971’de Carcel Cabildo kadın hapishanesinden kaçan 38 siyasi mahkumdan biri olan Topolansky, birkaç ay sonra yeniden yakalandı ve yıllarca tek kişilik hücre cezasına çarptırılmıştı.

Cezaevinde 13 sene yatan ve işkence gören Topolansky’a, dayanıklılığı konusunda “La Tronca” (Ağaç gövdesi) lakabı takılmıştır.