Eski Irak Başbakanı ve Dava Partisi Genel Sekreteri Nuri Maliki, Mesud Barzani’nin bağımsızlık konusundaki fikrinin değişmediğini belirtti.

İran medyasına konuşan Nuri Maliki, Mesud Barzani’nin Bağdat ziyaretini ve gerçekleştirdiği görüşmeleri ele aldı.

“Barzani, Irak Kürdistanı’nın kendi kendini yönetmesi fikrinden geri adım atmamış, bu konuda farklı bir karar vermiş değil” cümlesini kuran Şii siyasetçi, “Bağdat’ın Kürdistan’a, Kürdistan’ın da Bağdat’a ihtiyacı olduğunu belirtmek elbette doğrudur. Irak Kürdistanı’nda Bağdat’a dönmek, karşılıklı anlayış ve uzlaşı için bir istek var. Fakat bu bir istek, bu konuda başka birşey ifade edilmemiş. Onlar şu ana kadar da, ‘biz Kürdistan’ın Irak’tan ayrılması için yapılan referandumdan vazgeçtik’ demediler” şeklinde konuştu.

Sponsorlu

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

IKBY’de 25 Eylül 2017’de bağımsızlık referandumu düzenlenmiş, referanduma katılanların yüzde 93’ü “Evet” oyu kullanmıştı.

Referandumun ardından Bağdat hükümeti IKBY’ye ambargo uygulamış ve ardından “6 Ekim 2017’de Kerkük ile tartışmalı bölgelere askeri müdahalede bulunmuştu.

Erbil-Bağdat ilişkilerinde yaşanan gerginliğin sona ermesinin ardından Barzani, 22 Kasım’da Bağdat ve Necef’i ziyaret ederek Iraklı üst düzey yetkililerle birdizi görüşme gerçekleştirmişti.

[Via Rudaw]