Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, HDP Milletvekili Altan Tan’ın partilerinden aday olup olmayacağı sorusuna “Aday olacak herhalde. Bizim eski dönemde genel idare kurulu üyeliğimizi yaptı” şeklinde karşılık verdi.

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’na konuşan Karamollaoğlu, söylemlerinin kapitalizme karşı sosyal adalet arayışına bir cevap olduğu için sol kesimden alaka gördüklerini belirtti.

Kendilerine medya ambargosu uygulandığını söyleyen Saadet Partisi lideri, AKP’nin Meclis’te çoğunluğunu kaybetmesi durumunda ANAP’tan daha hızlı çözülebileceğini ileri sürdü.

Daha öncede HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın Saadet Partisi’den milletvekili adayı olacağı iddia edilmişti.

Geçtiğimiz günlerde 24 Haziran’da yapılacak seçimler için HDP’ye milletvekilliği aday adaylığı başvurusunda bulunmayacağını ifade eden Tan, aday olmamasına gerekçe olarak, “Solun Kürt siyasal hareketi içerisindeki etkisini” ve “HDP’nin HÜDA PAR’la ittifak yapmamasını” göstermişti.

Artı Gerçek’ten Fatma Yörür’ün  sorularını cevaplayan Tan, henüz kesinlik kazanan bir durumun olmadığını ifade eden, “Sayın Karamollaoğlu görüştüğüm önemli siyaset adamlarından biridir. Bu görüşme illa adaylık olarak yorumlanmamalı. 4-5 ay önce de görüştük. Geçen haftalarda da Ankara’da görüştük. Şu an Diyarbakır’dayım” demişti.

Altan Tan, “HDP’nin 7 Haziran’dan sonraki süreci kötü götürdüğüne inanıyorum. Bunu 8-9 Haziran’da Selahattin Bey’le de paylaştım. Kanaatim yeni değil. Bir de marjinal solun Kürt siyasal hareketinde bu kadar etkili olmasını yanlış görüyorum. Keşke Kürt siyasal partilerinin bir ittifakı olabilseydi” ifadelerini kullanmıştı.

ALTAN TAN KİMDİR?

altan tan ile ilgili görsel sonucu

Altan Tan, 1981 yılında Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Babası Bedii Tan, 12 Eylül Darbesi sırasında Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde işkence görerek yaşamını yitirdi.

1984-1985 yılları arasında 1 yıl Ankara Keçiören Belediyesi’nde Başkan Yardımcılığı yaptı.

1990-1991 yıllarında Refah Partisi MYK’da görev yaptı. Aydın Menderes’in liderliğinde 1993 yılında kurulan Büyük Değişim Partisi’nin kurucu üyesi olan Tan, bu partinin Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi.

BDP’nin kendini feshetmesinden sonra Menderes’le birlikte Demokrat Parti’ye geçen Altan Tan, 16 Ocak 1994 tarihinde Demokrat Parti Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi. 29 Temmuz 1995 tarihinde yapılan kongreyle yeniden GİK Üyeliğine seçilen Tan, Menderes’in Refah Partisi’ne katılımından sonra siyasete ara verdi. 2000 yılında siyasete yeniden dönen Altan Tan, 2000-2002 yıllarında HADEP Parti Meclisi’nde görev yaptı.

24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Diyarbakır milletvekili oldu. Tan, 25. ve 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde de Diyarbakır milletvekili oldu.

Kürt Sorunu Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik, Kürt Sorunu, Değişen Ortadoğu’da Kürtler gibi kitapları var.