Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, erken seçim kararının ekonomide belirsizlikleri kaldırdığını söylese de canlı yayında kullandığı ifadeler Erdoğan’ı yine kızdıracak gibi.

Mehmet Şimşek

Şimşek, TL’deki değer kaybı, büyüme oranları, cari açık ile kamu ve özel sektörün borçlarına dair açıklamalarda bulundu.

Mehmet Şimşek, “Lirada bu kadar daha hızlı bir değer kaybı öngörmüyorduk” ifadesini kurdu.

Şimşek, TL’deki zayıflamanın enflasyonun tek haneye inmesine engel olduğunu belirtti..

NTV canlı yayınında Ahmet Ergen’in sorularını cevaplayan Şimşek’in değerlendirmeleri şöyle:

ÖNEMLİ RİSKLER VAR

“Uzun vadede önemli riskler, sorunlar var. Riskler dengeli gözüküyor. Geçen sene Türkiye o kadar olumsuz koşula rağmen Türkiye 1 milyon net yeni istihdam oluşturmuş, G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olmuş. Bütçe açığı yüzde 2’nin altında tutuldu bu çok önemli. Merkez Bankası’nın son adımı da önemli bir adımdı.”

KURDAKİ GELİŞMELER

“Şöyle bir yukarıdan bir 10 bin metreden bakalım Türkiye’deki cari açık ve şirketlerin döviz açığı sorunu yeni değil. Doğu Avrupa ve Orta Avrupa ülkeleri reformlar yaptılar. Çok hızlı büyüdüler. Para birimleri değer kazandı. En kötüsü fiyatlanmış durumda. Yıl sonuna oranla enflasyonda 1,7 puanlık bir düşüş var. Lirada bu kadar daha hızlı bir değer kaybı öngörmüyorduk. Enflasyonun tek haneye inmesini bu durum öteledi.”

KAPASİTESİ OLAN DÖVİZLE BORÇLANABİLECEK

“Türkiye cari açık veriyorsa tabii ki dış borç biriktirecek. Bunun doğru şekilde olması lazım. Enflasyon artıyor, faiz artıyor, lira değer kaybediyor. Döviz geliri olanlar dövizle borçlansın. Üretken alanlarda yatırım yapanlara bu kapıyı açık tutuyoruz. Devletin döviz açığı yok. Dış dünyadan döviz alacağı var. Önümüzdeki yıllarda kur riskini yönetenler yönetebilecek. Kapasitesi olanlar dövizle borçlanabilecek olmayanlar borçlanamayacak. Bu tedbiri almamız gerekiyordu aldık.”