11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün cuma namazı çıkışında KHK konusunda yaptığı açıklamayla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet kanadından gelen tepkileri yanıtladı.

Gül, “Bunları dile getirmek benim sorumluluğum” cümlesini kurdu.

Devlette önemli görevler almış bir eski cumhurbaşkanı olduğunu söyleyen Gül cümlelerinden farklı anlamlar çıkarılmaması gerektiğini belirterek, “Biliyorsunuz bir Kanun Hükmünde Kararname yayınlandı. O kararnameyi ben sahiplendim, doğru amaçla ve iyi niyetle yapılmış bir kararname. Yalnız orada bir boşluk görüyorum ve tereddüdüm şu… İleride durumdan vazife çıkartacak bazıları hepimizi çok üzecek olaylara vesile verebilirler.

Sponsorlu

Onun için ufak bir düzeltmeyle bunun önüne geçilebilir diye düşündüm. Nitekim birçok saygı duyduğumuz hukukçu da bu şekilde açıklamalarda bulundular. Bunu oraya buraya çekmenin hiçbir anlamı yok açıkçası. Ben bütün hayatımı millet ve devlete hizmet ederek geçirmiş eski bir cumhurbaşkanıyım.

Önemli konularda görüşlerimi halkla paylaşma da tabii ki bir sorumluluk benim için. Bunun arkasında bir mesele aramanın da hiç anlamı olmadığı kanaatindeyim. Bu vesile ile yeni yılın hep hayırlar getirmesini hem memleketimize hem de bütün insanlığa temenni ederim” ifadelerini kurdu.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 15 Temmuz’da dışarı çıkan insanlara ‘cezasızlık’ getiren 696 sayılı KHK’yi ilgili Twitter’dan eleştirmiş ve düzeltilmesi gerektiğini söyleyerek, “696 sayılı KHK’nın yazımındaki hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir. İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geçirileceğini ümit ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdulllah Gül ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın yayımlanan son KHK’ye ilişkin eleştirilerine, “15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemler” ibaresi geleceğe yönelik belirsiz bir genişlikte yorumlanırsa şeklinde bir tartışma yapanlar var.. Bu düzenlemenin neyle ilgili olduğu aslında belli. Nitekim bundan önce de, bu ifadenin yer aldığı dört ayrı KHK düzenlemesi yapıldı. Onların hiçbirine dair bu güne kadar kimse ses çıkarmadı.” ifadelerini kullanmıştı.

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Abdullah Gül’ün tweetlerini kendi sayfasında paylaşarak KHK ile ilgili Gül’le aynı düşüncede olduğunu açıklamıştı.