Malezya’nın eski başbakanı Necip Rezak hakkındaki yolsuzlukluk soruşturmasında, lüks çantalar içine saklanmış 28 milyon dolar bulundu.

Polis, eski başbakana ait 37 çantadan çıkan çok sayıda mücevherin değerinin ise henüz hesaplanmadığını belirtti.

Malezya’da, iktidarı kaybetmesi ardından hakkında uzun süredir bastırılan yolsuzluk soruşturmaları yeniden açılmış olan eski başbakan Necip Rezak köşeye sıkıştı.

Polis, Rezak ile ilişkili çok sayıda binaya yolsuzluk operasyonu kapsamında yaptığı baskınlarda, çantalara tıkıştırılmış vaziyette 28 milyon dolar tutarında para bulduğunu duyurdu.

Devlet kalkınma fonu 1MDB ile ilgili yolsuzluk operasyonu kapsamında baskınlarına devam eden polis geçen hafta boyunca çok sayıda kıymetli saat, mücevher ve 284 kutu dolusu tasarım el çantası da bulmuştu.

Polis, para, mücevher ve diğer kıymetli eşyayı Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da üç apartman dairesine yaptığı baskınlarda ele geçirdi. Bu dairelerden ikisinde Necip Rezak’ın kızı ve oğlu oturuyordu, üçüncü daire ise boştu.

35 ÇANTADA PARA, 37 ÇANTADA MÜCEVHER

Malezya Emniyet Teşkilatı’nın ticari suçlar masasının başı Amar Singh gazetecilere bugün, baskınlarla ilgili detay verdi.

Buna göre, toplam 35 çantaya tıkıştırılmış 28 milyon dolar değerinde paraya ek olarak 37 çanta içinde de mücevher ve kıymetli saatler bulundu.

Söz konusu fondan milyarlarca doların kaybolduğu söyleniyor.

Necip Rezak’ın da kişisel olarak zimmetine 700 milyon dolar geçirdiği ileri sürülüyor. Rezak bu iddiaları başından beri reddediyor.

Rezak hakkında, 2009 yılında kurduğu devlet yatırım fonu 1Malaysia Development Berhad (1MDB) bağlantılı yolsuzluk iddiaları bir süredir dillendirilmekteydi.

Fon Kuala Lumpur’u bir mali merkeze dönüştürmeyi ve stratejik yatırımlar ile ekonomiyi canlandırmayı hedefliyordu.

Ancak 2015 yılında fon bankalar ve bono sahiplerine 11 milyar dolarlık ödemelerini aksatınca birden dikkatleri üzerine topladı.

Wall Street Journal bu konudaki haberinde kayıp paralardan 700 milyon doların Necip Rezak’ın kişisel hesaplarına hortumlandığının belgelerinin izini sürdüğünü öne sürdü.

Daha önce yetkili makamlarca suçsuz bulunan Necip Rezak hakkında Mayıs ayı başlarında seçimi kaybettikten sonra yeniden soruşturma açıldı. Yeni Başbakan Mahathir Muhammed kayıp milyonlarca doların bulunup geri alınmasına çalışacağını belirtmişti.

[Via BBC Türkçe]