Pakistan’ın eski Maliye Bakanı Ishaq Dar, haftalardır süren sessizliğini bozarak, Ulusal Hesap Verilebilirlik Bürosu tarafından kendisine karşı açılan davaları “sahte” ve “manipüle edilmiş” olarak nitelendirerek, kınadı.

Londra’daki uzun bir söyleşiye katıldıktan sonra, Pakistan Müslüman Birliğini oluşturan siyasetçi, kendisinin herhangi bir yolsuzluğa karıştığı takdirde “herkesin önünde asılmaya” hazır olduğunu ifade etti.

Pakistanlı Dar, daha sonra eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’e karşı yapılan karalayıcı bir kampanya çerçevesinde kendisinin de hedef alındığını belirtti.

Sponsorlu

Milletvekili, “Benim adım Panama soruşturmasında değildi. İlk olarak Ortak Soruşturma Ekibi (JIT) kurulduğunda ve sonra referans başvurusu yapıldığında ortaya çıktı” cümlelerini kurdu.

Eski Bakan Dar, o zamanki Başsavcı Anwar Zaheer Jamali’nin Panama Belgeleri soruşturmasının Sharif ailesinin dört Avenfield dairesi ile sınırlı kalacağını ve mahkemenin bunun ötesine geçmeyeceğini söylediğini de açıkladı.

“Ardından bir yerden diğerine yayılmaya başladı ve tamamen yeni olaylar yaratıldı” diyen Dar, bilincinin yerinde olduğunu belirterek şunları da sözlerine ekledi:

“Şafak Belgeleri davasında, iki kurum arasında bir soğukluk vardı. O zaman Asya Kalkınma Bankası toplantısı için Yokohama’daydım ama bittiğinde Pakistan’a geri döndüm ve görevimi yaptım.”

Pakistanlı eski bakan ayrıca, üst mahkeme tarafından Panama Belgeleri davasında verilen kararlarla Imran Khan davasını karşılaştırınca arada apaçık çelişkiler olduğunu savundu.

[Via DHa]