Eski AKP kurucularından olan ve şimdilerde CHP’den Konya milletvekili adayı olarak gösterilen Abdüllatif Şener, CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin “Erdoğan Fethullah Gülen’den icazet aldı” iddiasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

AKP’nin hem kuruluş aşamasında hem de sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye gittiğini, fakat kimlerle görüştüğüne dair bir bilgiye sahip olmadığını belirtti.

Şener, ”Sayın Erdoğan, Ak Parti kurulduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiştir. Kuruluş safhasında gitmiştir; ama bu gidişi sırasında veya ABD’de bulunduğu sırada kimlerle görüşmüştür bu bilgiye sahip değilim” ifadelerini kullandı.

‘ABDULLAH GÜL VE TURAN ÇÖMEZ VARDI’

Şener, partisinin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AKP’nin kuruluş aşamasında Fethullah Gülen’den icazet aldığı iddiasıyla ilgili de konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AKP’nin kuruluşu aşamasında ve sonrasında ABD’ye gittiğini ifade eden Şener, şunları söyledi:

”Sayın Erdoğan, Ak Parti kurulduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiştir. Kuruluş safhasında gitmiştir; ama bu gidişi sırasında veya ABD’de bulunduğu sırada kimlerle görüşmüştür bu bilgiye sahip değilim. Çünkü bu programda yanında başta Abdullah Gül olmak üzere, Turan Çömez olmak üzere bazı isimler vardı. Bu isimlerde öyle bir ziyaretle ilgili bilgi vermedi. Ben de merak edip sormadım. Bu konuların bugün tartışılıyor olması, seçim atmosferindendir ve bunu da doğal olarak karşılamak lazım. Biri bir iddiada bulunuyorsa, diğeri de o iddia gerçek değilse, onun öyle olmadığını söylemesi lazım. Sayın Erdoğan’ın sürekli aynı isimlerle gittiğini söyleyemem. Daha sonra iktidar döneminde, belki de Türkiye Cumhuriyet döneminde ABD’ye en fazla giden başbakan ve cumhurbaşkanıdır. ‘Bu gidişlerinde aynı isimlerle mi giderdi’ derseniz, buna katılmam, her programında farklı isimler olurdu. Ama hiçbirinde ben olmadım.”

abdullatif şener ile ilgili görsel sonucu

SEÇİMİN KİMİN KAZANACAĞINI KÜRTLER BELİRLEYECEK

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalacağını öne süren Şener, ”İkinci turda seçimin kimin kazanacağını belirleyecek seçmen, Kürt seçmendir. Peki kime oy verecekleri, bu son derece önemli. Bu konuda çok net anlayabileceğimiz açıklama çıkmamıştır. HDP’li bazı isimler söylemiştir, ama HDP’nin karar niteliğinde değildir. Birinci tur bittikten sonra bütün gözler HDP üzerinde yoğunlaşacak ve onların vereceği karar tartışılacaktır” şeklinde konuştu.