Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye rejimi Başkanı Beşar Esad ile Soçi’de bir araya geldi.

Edinilen bilgilere göre, görüşmeye katılanlar Suriye’deki siyasi süreci masaya yatırdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye rejimi Başkanı Beşar Esad el sıkışırken [Via © SPUTNİK/ MİKHAİL KLİMENTYEV]
Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin ile Esad’ın dün bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.

Sponsorlu

Gerçekleştirilen görüşmede Putin, Esad’ı İslamcı militanlara karşı verdiği başarılı mücadeleden dolayı tebrik etti.

Esad da “Rusya siyasi uzlaşının teşvikini mümkün kıldı” ifadesini kullandı.

Rusya’da televizyonlarda yayınlanan görüşmede, Putin Esad’a ayrıca, Suriyelilerin çok zor deneyimler yaşadığını fakat aşamalı olarak sona yaklaşıldığını yani terörist grupların kaçınılmaz yenilgisinin yakın olduğunu belirtti.

Rusya’nın Suriye’de hava operasyonları düzenlediği iki yıl içerisinde ülkede hem savaş alanında hem de siyasal bakımdan büyük başarı elde edildiğini söyleyen Esad, “Suriye’nin pek çok bölgesi teröristlerden alındı, buraları önceden terk etmek zorunda kalan Suriyeliler evlerine geri dönebildi” dedi.

Öte yandan her iki lider de Suriye’de odağın artık askeri operasyonlardan siyasal çözüm arayışlarına doğru kaydığını kaydederken Putin ayrıca, Suriye’deki siyasal çözüm sürecinin son aşamalarına BM’nin aktif olarak katılmasını beklediklerini vurguladı.

Buna karşılık, dış oyuncuların Suriye’deki siyasal müdahale etmemesinin sağlanması konusunda Rusya’nın desteğine güvendiklerini söyleyen Esad, barış ve çözüm isteyen herkesle çalışmaya hazır olduğunu da belirtti.

Putin ayrıca, Astana görüşmeleri sayesinde Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri oluşturulmasının, muhaliflerle ilk kez gerçek anlamda diyalog kurulmasına olanak verdiğini de belirtti.

Putin sözlerine şunları da ekledi: “Terörizmin tamamen yenilgiye uğratılmasına elbette zaman var. Fakat bizim Suriye’deki terörle mücadeledeki ortak çalışmalarımıza gelirsek, bu askeri operasyon gerçekten sonlanma aşamasında.”

Rusya’nın askeri operasyonlarının Suriye’nin bağımsızlığı ile egemenliğini korumasına yardımcı olduğunu belirten Esad ise sözlerine şöyle devam etti: “Rus ordusunun oynadığı rol ve amaca ulaşmak için verdiği kayıpları özellikle anmak isterim. Rusya’nın ülkemizi kurtarmak için ortaya koyduğu çabalar için minnettarız. Bunu unutmayacağız.”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Esad’ın ziyaretinin dört saat sürdüğünü aktarırken, Putin görüşme sırasında Esad’ı, Rusya Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri yöneticileriyle de tanıştırdı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Putin ile Esad bundan önce Ekim 2015’te Moskova’da bir araya gelmişti. Bu görüşme, Rusya’nın Eylül 2015’te Suriye’de hava operasyonlarına başlamasını izlemişti. Bu ayrıca, Esad’ın ülkesinde çatışmaların başladığı 2011’den beri gerçekleştirdiği bilinen ilk yurtdışı ziyaretiydi.

Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla yarın Soçi’de düzenlenecek toplantıda taraflar Suriye’deki gelişmeleri ve bölgedeki son durumu ele alacak.

[Via Sputnik, RT]