24 Haziran seçimlerine sayılı saatler kala Erzurum’da HDP’nin sandık görevlilerinin, gizli numaradan aranarak sandık başlarına gitmemeleri yönünde tehdit edildikleri öne sürüldü.

Konuyla ilgili olarak konuşan HDP Erzurum Milletvekili adayı Mehmet Kasım Fırat ve HDP İl Eş başkanı Enver Duman seçmenlere rahat olmalarını ve partilerinin etrafında kenetlenmeleri yönünde çağrı yaptı.

HDP Milletvekili adayı Mehmet Kasım Fırat, “Halkımız endişe etmesin. Bunun hesabını 24 Haziran’dan sonra soracağız” cümlesini kurdu.

Tekman ve Horasan başta olmak üzere birçok ilçede HDP’nin sandık görevlileri gizli numaradan aranarak sandık başlarına gitmemeleri yönünde tehdit edildikleri ortaya atıldı.

7 Haziran 2015 seçimlerinde de benzer olayların yaşandığı Erzurum’da sandık görevlililerin tehdit edildiği iddiası tartışma başlattı.

‘SANDIK GÖREVLİLERİMİZİ TEHDİT EDİYORLAR’

HDP Milletvekili adayı Mehmet Kasım Fırat, Erzurum’da seçime kısa bir süre kala baskıların arttığını belirtti.

HDP’nin Tekman Sandık Kurulu üyelerinin bilinmeyen numaralardan arandıkları ve tehdit edildiklerini belirten Fırat, “Arayan kişiler ‘göreve giderseniz felaketiniz olur’ diye tehdit ediyor. Yine Horasan’da belediye başkanı, kaymakam ve devletin görevlileri bizim yüksek oy aldığımız mahallelere giderek ‘HDP’ye oy vermeyin’ diyorlar. Bunları bizzat mahallede yaşayan yurttaşlarımız anlattı” şeklinde konuştu.

‘KİMSEDEN KORKMUYORUZ’

HDP Erzurum İl Eş Başkanı Enver Duman da, bu tehditlere boyun eğmeyeceklerini ifade ederek, “Biz sandık güvenliği ile ilgili her türlü önlemi aldık. Kimseden çekincemiz yok. Biz mutlaka seçimi kazanacağız. Halkımız bilsin ki, sandıklar güvence altındadır. Avukatlar, kriz masaları ve arkadaşlarımız hepsi canı gönülden çalışıyor. Biz varız, var olmaya devam edeceğiz ve mutlaka kazanacağız. Seçim günü sağduyulu olmakta fayda var. Çünkü onları provoke edecek durumlar yaşanabilir. Sandık görevlilerimiz de sadece işlerini yapsın. Bunu başarabilecek güçteyiz ve inanıyorum ki başaracağız” şeklinde konuştu.

[Via Mezopotamya Ajansı]