Ergenekon davasında, tüm sanıkların “silahlı örgüt kurmak yönetmek, üyelik, yardım ve yataklık” suçundan beraatine karar verildi.

Davanın tutuklu sanığı Alparslan Arslan, “Anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılırken, Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu ve İsmail Sağır, “Anayasayı ihlal” suçundan müebbet hapisle cezalandırıldı.

Öncesinde verilen beraat, görevsizlik ve düşme kararları sonrasında 235 sanık yönünden devam eden “Ergenekon” davasında bütün sanıkların “silahlı örgüt kurmak yönetmek, üyelik, yardım ve yataklık” suçundan beraatine hükmedildi.

Sponsorlu

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki onuncu duruşmanın öğleden sonraki oturumunda karar belirlendi.

Mahkeme heyeti, “Ergenekon örgütü” adı altında bir örgüt olmadığından, “örgüt kurmak, yönetmek, üyelik, yardım ve yataklık” suçlarından açılan bütün davalar tarafından sanıkların tümüne beraat kararı verildi.

Tutuklu olan sanıklardan Alparslan Arslan, Erhan Timuroğlu, İsmail Sağır ve Osman Yıldırım’a yöneltilen tüm suçlarının, cezası en yüksek olan “Anayasayı ihlal” suçu kapsamında derecelendirdiği ifade eden heyet, bu sanıklardan Alparslan Arslan’ın ağırlaştırılmış müebbet, diğer sanıklar Timuroğlu, Sağır ve Yıldırım’ın ise, müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, diğer sanıklarla ilgili ceza ve beraat kararlarını devam ettiriyor.