AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarı çıplak gösterildiği resim, gelen tepkiler sebebiyle Almanya’nın Karlsruhe kentindeki sergiden çıkarıldı.

Karlsruhe’deki sanat fuarı çerçevesinde sergilenen ve Alman sanatçı Thomas Baumgaertel’in imzasını taşıyan “Türk diktatör” adlı resim, şikâyet ve protestolara neden olmuştu.

Sanat galerisi tarafından yapılan açıklamada resmin “soruna neden olmaması” için böyle bir karar alındığı aktarıldı. Alman haber ajansı dpa’ya bilgi veren galeri sahibi Michael Oess, “Ziyaretçilere yönelik sorumluluğumuz var” cümlesini kurdu.

Eserinin kendi rızası olmadan sergiden çıkarılması üzerine Alman sanatçı Baumgaertel, Twitter’dan yaptığı paylaşımda galeri ile yollarını ayırdığını açıkladı.

“Despotlar Serisi: Trump, Kim ve Erdoğan” adlı koleksiyonun bir parçası olan resim, 5 bin 900 euroya satılmıştı. Andy Warhol’un sıkça kullandığı motiflerden ve tarzdan ilham alan Baumgaertel, Almanya’da sokak sanatı konusunda öncü isimler arasında yer alıyor.

default

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler 2016 yılında Alman komedyen Jan Böhmermann’ın televizyon programında okunan ve Erdoğan’a hakaret içeren bir şiir sebebiyle gerilmişti.

DW’nin aktardığı bilgilere göre, Ankara, Böhmermann’ın “yabancı devlet yöneticilerine hakaret” suçunu düzenleyen Alman Ceza Yasası’nın 103’üncü maddesinden yargılanması konusunda Alman hükümetine sözlü nota vermişti.

Alman hükümeti soruşturma başlatılmasına onay vermiş, ancak 103’üncü madde ceza yasasından çıkarılmıştı. Erdoğan’ın şiirin yasaklanması için açtığı dava ise sürüyor.

[Via DW]