Partisinin Meclis Grup Başkanvekilliği görevinden istifa eden MHP Milletvekili Oktay Vural, Erdoğan’ın uçağında yer aldı.

GazeteDuvar’dan Özlem Akarsu Çelik’in haberine göre; MHP’li Oktay Vural, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Rusya-Kuveyt-Katar seyahatinde eşlik eden heyette yer alıyor.

MHP Eş Genel Başkanı ve Oktay Vural

Bu durum, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile MHP’de ‘muhalif’ isimler arasında yer alan Oktay Vural arasındaki buzların erimeye başladığının bir sinyali mi?

Eski Cumhurbaşkanları teamüller gereği resmi yurt dışı seyahatlerine Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerden milletvekillerini de yanlarına alarak giderlerdi. Ancak bu durum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başa gelmesiyle bozulmuştu.

Sponsorlu

Yurt dışı seyahatlerine AK Parti milletvekillerinin yanı sıra bazen MHP milletvekillerini de götüren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gezilerine, CHP ve HDP’li milletvekilleri daha önce hiç davet edilmedi.

Cumhurbaşkanı’nın gideceği yere davet edeceği milletvekilini partisinin genel merkezine bildirerek davet ediyor. Genel merkez onay verirse söz konusu milletvekili Cumhurbaşkanının uçağının yolcusu olabiliyor.

Daha önce MHP Milletvekili Saffet Sancaklı hem Hindistan seyahatinde hem de Ukrayna-Sırbistan ziyaretinde Erdoğan’a eşlik eden ekipte yer almıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya-Kuveyt-Katar seyahatinde, uçakta ‘istifa eden‘ MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural’ın da bulunması ise dikkat çekici.

Vural, MHP’li muhaliflerin geçtiğimiz yılın ilk aylarında başlattığı ve Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin sert eleştirilerle sürdürdüğü olağanüstü kurultay tartışmaları sırasında partisinin Grup Başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini duyurmuştu. 2007 yılından beri yürüttüğü Grup Başkanvekilliği görevinden Haziran 2016’da istifa eden Oktay Vural yaptığı yazılı açıklamada, “MHP’de bir yenilenmeye, atılıma ve silkinişe ihtiyaç olduğu ve bunun karşılanması gerektiği açıktır” dediği için muhaliflerle birlikte hareket edeceği düşünülmüştü ama öyle olmadı. Uzun süre sessiz ve yalnız kalmayı tercih eden Vural, MHP’nin 16 Nisan 2017’de yapılan Partili Cumhurbaşkanlığı Referandumu öncesi evet kampanyasını şekillendirmek için gerçekleştirdiği toplantısına katılarak “evet” diyeceğinin işaretini vermişti.

Vural’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son yurt dışı seyahatine katılması ise Bahçeli’yle arasındaki buzların tamamen eridiği yorumuna neden oldu.

Çelik’in aktardığına göre, parti kulislerinde MHP yönetiminin, yaklaşan kurultay öncesi güç kazanmak için yeni bir strateji izlediği konuşuluyor; “İYİ Parti’nin kurulmasıyla ivme kazandığı öne sürülen kan kaybını önlemek adına, muhaliflerle birlikte hareket etmeyen ‘eski dostlarla kırgınlıklara son vermek’ de bu stratejinin parçası olabilir” deniliyor.