Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muhtarlar Buluşması’nda stokçuluk yapıldığını belirterek sert konuştu.

Çorum’da ‘soğan fiyatlarında spekülatif hareketlerin oluştuğu’ iddiaları üzerine soğan depolarına yönelik denetimler yapılmaya başlandı. Katıldığı denetimde Çorum Vergi Dairesi Müdürü İsrafil Sezgin, “Soğan fiyatlarına ilişkin spekülatif hareketlerin önlenmesi için gerekli yaptırımları uygulayacağız” dedi.

Sponsorlu

Çorum Vergi Dairesi Müdür İsrafil Sezgin’in de katıldığı denetimlerde, hasat döneminden itibaren soğanın alış ve satış fiyatları ile son dönemdeki fiyatları arasındaki farklar incelendi.

Vergi Dairesi Müdürü İsrafil Sezgin, ‘denetimde elde edilecek sonuçlar, vergi incelemeleri için veri teşkil edeceğini’ belirterek, yaptığı açıklamada “Çorum’un Türkiye’nin soğan üretiminde ilk sıralarında yer alan illerin içerisinde olduğunu, bu yüzden, denetimlerin aralıksız sürdürüleceğini ve soğan fiyatlarına ilişkin spekülatif hareketlerin önlenmesi için gerekli yaptırımları uygulayacaklarını” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin şunları söylemişti: Kara kuvvetlerimizde, donanmamızda, özel kuvvetlerimizle, jandarmamızla, istihbaratımızla, ilaç ve tıbbi cihaz sanayimizle, otomotiv, bilişim, gıda, tüm sektörlerimizde ülkemizi tasarımcı ve üretici konumuna taşımak zorundayız. Bu bir mecburiyettir. İşte dün söyledim, bakın dedim stok yapıyorsunuz, sebze, meyve stokluyorsunuz. Bundan sonra aldığımız ihbarlar sebebiyle stokların yapıldığı depoları basacağız. Kimse benim vatandaşıma halkıma, pahalı ürün yedirme hakkına sahip değildir. Ondan sonra da ne diyorlar? Hastalıklı, çürüktü. Sen çürüttün be…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MÜSİAD tarafından düzenlenen, 22. Uluslar arası İs Formu’nda yaptığı konuşmada soğan fiyatlarını değerlendirip, ‘fırsatçılığa ve stokçuluğa izin vermeyeceklerini’ belirtip, ‘soğan stoklandığını tespit ettiklerini’ açıklamıştı.