Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Cumhuriyet devriminin kilometre taşı, 3 Mart 1924 tarihinde kabul edilen üç devrim yasasının yıldönümünde Karşıyaka Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen Hukuk ve Demokrasi konulu konferansta bir konuşma yaptı.

İzmir’de yaptığı konuşmada 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, “Ben o makamı çok yukarda görüyorum. Talibim demek haddini bilmemektir ama görev verilirse kabul etmemek ise şımarıklıktır. Kapıda gözcü de oluruz, bu ülke için her mücadeleyi veririz” diyerek Cumhurbaşkanlığı seçimleri için kendisinin aday olmasına ilişkin açık kapı bıraktı.

Feyzioğlu’ndan, cumhurbaşkanlığı adaylığına açık kapı

Karşıyakalıların yoğun ilgi gösterdiği konferansta salondaki koltuklar tamamen dolunca bazı vatandaşlar yerlere oturdu.

Alkışlar eşliğinde mikrofonu alan Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, konuşmasını ayakta ve dinleyenlerin arasında dolaşarak yaptı.

Hukuk ve demokrasi konusunda tarihten örnekler vererek konuşmasına başlayan Feyzioğlu, “Atatürk savaş yıllarında kararı asker değil halk versin istedi. Milletinin emrinde bir ordu kurdu ve ilk devrimini sivil kıyafet giyerek yaptı. Cumhuriyet hiçbir zaman milletin değerleriyle çatışmadı. Mustafa Kemal Atatürk milletin dini değerleriyle çatışacak bir çalışma yapmadı, vatandaşları hurafelerin zincirinden kurtardı. İnananlar bilim öğrenip İslam dinine daha hayran oldu. Dünyayı bilimle kavramayanın Yaradan´ın mucizesini saygıyla karşılaması mümkün değil. Cumhuriyet Yaradan´a sevgiyle bağlanmanın önemini ortaya çıkardı” şeklinde konuştu.

‘TEK ÇIKIŞ HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ’

Yerli ve milli tartışmasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, milli olmanın bir milletin menfaatinin başka devletlerden öncelikli olması anlamına geldiğini belirtti.

Feyzioğlu, şunları söyledi: “Hukukun üstünlüğü, farklı cinsiyetlerden ya da mezheplerden gelen herkesin bu vatan için bir olması ile sağlanacak. Hukuka güven zedelenirse vatandaş vatandaşlığını sorgular. Hukuk ve adalet ülkenin temelidir. Hukuk sadece gücü olanın lehine karar verirse o ülke temellerinden çatırdar. Nesiller kutuplaşır. Bu süreç millet olmayı zedeler. Kuşkusuz bu tehditlerin farkında olmak çözümün başlangıcıdır. Doğru teşhisi olabildiğince çok insanla paylaşıp düşüncenin yayılmasını sağlamalıyız. Ben umutluyum çünkü mücadelenin bilinçlendiğini, kavgacılık yerine yapıcılığın doğru olduğunun anlaşıldığını görüyorum. Türkiye Cumhuriyeti´nin tek çıkışı hukukun üstünlüğündedir.”

Feyzioğlu, “15 Temmuz ciddi bir darbe girişimidir. Ama o sürece gelinmesinin nedenleri vardır. İnsanları hedef alırsanız, fikirlerinizi yayamazsınız. Çünkü o insanların sevenleri de var. Bana hakaret ederseniz benim yol arkadaşlarım dinlemez. Yanlışımı sükunetle anlatırsanız ben dinlerim ve düzeltirim” cümlelerini kurdu.

‘CUMHURBAŞKANI HERKESİ KUCAKLAMALI’

Konuşmasının ardından katılımcıların sorularını cevaplayan Metin Feyzioğlu, 2019 seçimlerinde CHPden cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili soruya şöyle cevapları verdi:

“Cumhurbaşkanlığı makamı benim için çok yüce. Ben o makamdaki kişinin bir siyasi partiye mensup olmasını doğru bulmuyorum.

Cumhurbaşkanı herkesi kucaklamalı. Ben o makamı çok yukarda görüyorum.

Talibim demek haddini bilmemektir ama görev verilirse kabul etmemek ise şımarıklıktır. Kapıda gözcü de oluruz, bu ülke için her mücadeleyi veririz.”

[Via DHA]