Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir günlük resmi ziyaret için İran’a gitti.

Erdoğan’ın, başkent Tahran’da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya geldiği ziyaret çok önemli bir ‘dönemde’ gerçekleşti. Peki ama neden bu ziyaret çok önemli görülüyor?

Erdoğan’ın İran ziyaretinin en önemli gündem maddesini Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumu sonrası atılacak adımlar oluşturuyor. Ayrıca ziyarete Türkiye’nin bütün komuta kademesinde yer alan kişilerin de katılması; ziyareti daha da önemli kılıyor. Çünkü; İran ve Irak, IKBY’ye karşı sınırda ortak operasyon kararı almış ve bu karar Türkiye’nin de menfaatlerine uygun olarak görülmüştü.

Önceden planlanan bu ziyarette Erdoğan, Eylül ayında ABD ziyareti dönüşü sonrasında İran’a da gideceğini açıklamış ve bu görüşmeyi “çok önemli” olarak nitelendirmişti.

Erdoğan, IKBY’nin bağımsızlık referandumu konusunda Türkiye ile İran’ın benzer kararlar aldığına vurgu yaparak, “İran’ın kararı bizimle örtüşüyor. Geleceğe yönelik bazı yaptırımlar konusunda İran ile adımları atmamız lazım ki, geri adım atılmasın” cümlesini kurmuştu.

Ayrıca Erdoğan’ın bu ziyareti Nisan 2015’ten beri İran’a yaptığı ilk ziyaret olma özelliğini de taşıyor. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise Nisan 2016’da Türkiye’yi ziyaret etmişti.

BBC’ye göre de, Erdoğan’ın ziyareti, iki ülke arasında özellikle askeri temasın hızlandığı bir döneme denk geliyor.

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Ağustos ayında dokuz komutanla birlikte Türkiye’ye üç günlük bir ziyaret gerçekleştirmişti. Bakıri, bu ziyareti sırasında hem Erdoğan hem de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile görüşmüştü. İkili ilişkilerin geliştirilmesi açısından kritik olarak değerlendirilen bu ziyaret, üst düzey bir İranlı general tarafından 38 yıldır gerçekleştirilen ilk ziyaret olması açısından önem taşıyordu.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile İran’lı mevkidaşı Muhammet Bakıri

Ayrıca Orgeneral Akar da önceki gün resmi temaslarda bulunmak üzere İran’a gitmişti. Bu da, 1979 tarihindeki İslam Devrimi’nden bu yana Türkiye’nin genelkurmay başkanı düzeyinde İran’a yaptığı ilk ziyaret olma özelliğine de sahip. [via BBC]

En Önemli Gündem Maddesi: IKBY

IKBY’nin 25 Eylül’de yaptığı ve oy kullananların yüzde 92’sinin bağımsızlığa destek verdiği referandum, bu ziyaretin en önemli gündem maddesi olacak. Hem İran hem de Türkiye, bu referandumun ‘yasa dışı’ ve ‘gayrımeşru’ olduğunu açıklamıştı. Öte yandan Bağdat yönetimi hem Tahran hemde Ankara ile iletişimi geliştirmişti.

Barzani’nin etkin olduğu bölgeler (via BBC)

Referandumdan kısa bir süre sonra her iki ülke de IKBY’ye yönelik bazı yaptırımları uygulamaya soktu. İran, IKBY’ye uçuşları durduran ilk ülkelerden biri olurken, son olarak şirketlerinin IKBY’den petrol getirmesini yasaklamıştı.

İkinci Gündem Maddesi: Suriye İç Savaşı

Ziyarette ele alınması beklenen bir diğer konu ise Suriye iç savaşı. Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesinde üzerinde uzlaşmaya varılan İdlib’teki çatışmasızlık bölgesinin uygulamaya geçirilmesine dair detayların İran’la birlikte de ele alınması bekleniyor.