Erdoğan’ın açıklamalarıyla gözlerin çevrildiği Vestel telefonların özelliklerine ilişkin olarak Bloomberg detaylı bir analiz yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye elektronik ambargo açıklarken önerdiği Vestel marka cep telefonlarının “yerli ve milli” olmadığı ortaya çıktı. Vestel marka cep telefonlarının parçalarının büyük bölümünün ABD’li şirketler tarafından üretildiği ortaya çıktı. Yazılımı da tamamen ABD malı.

Qualcomm ile ilgili görsel sonucu

Sponsorlu

“Erdoğan’ın Apple Boykotu Amerikan Teknolojisinin Heryerde Olduğunu Gözden Kaçırıyor” başlıkla habere göre 650-2.500 lira arasında satılan Vestel telefonların parçalarının büyük bölümü Amerikan şirketleri tarafından imal ediliyor.

San Diego, California merkezli büyük bir yarı iletken şirketi olan Qualcomm Inc. tarafından üretilen çipler ve New York merkezli Corning Inc. tarafından yapılan dokunmatik ekran camları dahil.

İlgili resim

Bu bileşenlere alternatifler var ve Vestel bunlardan bazılarını kullanıyor. Örneğin bir kaç telefonunda, Qualcomm tarafından yapılanlar yerine Tayvan’ın MediaTek Inc. şirketi tarafından tasarlanan çipler kullanılıyor.

Vestel açısından değiştirilmesi daha zor olan, Alfabhet Inc.’in yani Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi. Vestel’in haricinde dünya çapında satılan cep telefonlarının çoğunu Android sistemi destekliyor. Bilindiği üzere Google da ABD’li bir kuruluş ve Türkiye için yerli denemez.

Erdoğan’ın boykot çağrısı, Cumhurbaşkanlığı sitesinde kayboldu!

Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde Erdoğan’ın bugün yaptığı ABD’nin elektronik ürünlerine boykot çağrısına yer verilmedi.

Sitedeki haber yaklaşık bir saat sonra güncellendi fakat Erdoğan’ın iPhone ve Amerikan elektronik ürünlerine yönelik sözleri haberin yeni halinde de yer almadı.

Erdoğan konuştu Vestel hisseleri fırladı

Vestel Elektronik Sanayi hisse senetleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ABD’ye ‘sınırlı’ boykot” çağrısının ardından yükselişe geçti.

Erdoğan, ABD’nin elektronik ürünlerine boykot uygulama kararını açıklarken, “Onların iPhonu varsa öbür tarafta Samsung var, Venüs var Vestel var” sözlerine yer verdi.

Erdoğan’ın konuşmasıyla birlikte sert yükselen Vestel Elektronik hisse senetlerinde günlük yükseliş yüzde 7’yi aştı.