Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik, Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” operasyonu ve “Zeytin Dalı Harekâtı”nı Rusya’nın desteği sayesinde yapıldığını öne sürdü.

Özel bir TV kanalında konuşan İlnur Çevik, Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği operasyonlara ilişkin, “Rusya hava sahasını açmasaydı bırakın El Bab’a ve Afrin’e girmeyi, insansız hava aracı (İHA) bile uçuramazdık” ifadesini kurdu.

Türkiye’nin son dönemde ABD ve Rusya ile ilişkilerine de değinen İlnur Çevik, El Bab ve Afrin’e yönelik “Fırat Kalkanı” ve “Zeytin Dalı Harekatı”nın “Rusya’nın desteği sayesinde” yapıldığını belirtti.

İlnur Çevik, konuşmasında şunları söyledi:

“Rusya son dönemde Cumhurbaşkanımıza kendini ispatlıyor. İyi bir performans da gösterdi. Benim kişisel notum 10 üzerinden 10 olur.”

“Irak ve Suriye ile aramız çok iyi değil. Hatta Suriye liderinin gitmesini istedik. Buna rağmen oranın yeniden inşaasında ihaleler alabilir miyiz?” sorusu üzerine İlnur Çevik, şu yanıtı verdi:

“Türkiye’nin inşaat kalitesi hiçbir yerde yok ve bu ülkelerin yanı başında. Benim aile şirketim orada inşaat yaptı. Süleymaniye Havaalanı’nı biz yaptık. Onların istediği kalitede çimento, demir, inşaat malzemesi sadece Türkiye’de var. Irak, Musul yeniden inşa edilecek. Musul’un imarını Gazinatep mi yapar Washington mu? Tabii ki Gaziantep yapar.”

İlnur Çevik ile ilgili görsel sonucu

Çevik ayrıca, “Suriye’de çözüm olunca, rejimin bir numara olacağını kim diyor? Kaldı ki Türkiye Afrin’de yaratılan harika olay -bunda Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük dehası var- bu uzun vadede bizi masaya koydu. Suriye’de kim var masada. Rusya var, Suriye var, Türkiye var. Amerika eğreti oturuyor. Amerika bir bacağı kırılmış sandalyede oruruyor. YPG-PYD bir bacağı kırılmış sandalyedir” şeklinde konuştu.

Afrin’deki YPG’liler

Çevik, “İnşa sürecinde Türkiye, Suriye ve Irak’tan büyük pastayı alcak mı?” sorusunu ise şöyle cevapladı:

“Tabi. Biz zamanında Irak’ta olsaydık çok daha fazla söz sahibi olacaktık. Suriye’de biz daha güçlüyüz. Her şeyimizle oradayız. Orada iki büyük kazancımız var. Mehmetçiğimizin büyük kahramanlığı ve özverisi iki tane önemli olay yaptı. Bir bizi Suriye’ye güçlü bir şekilde sokarak, geleceğmizi kurtardılar. Allah razı olsun şehitlerimiz ve gazilerimiz.

Ama bakın 56 tane şehidimiz var, şimdi arttı 2 tane daha girdi. Bu şehitlerimiz, 50 küsur şehit var, eğer biz o şehitleri vermeseydik, Afrin’e girmeseydik, PKK’nın oradaki varlığı belki ileride bize Türkiye içinde 1000 şehide mal olacaktı. Onların kendilerini feda etmeleri, belki 1000 kişiyi belki daha fazlasını kurtardı. Ben çok gururluyum.

Afrin sivil