Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrin operasyonu ile ilgili yaptığı konuşmada “Terör örgütlerinin isimlerinin değiştirilerek desteklendiğini, bunun da ikili ilişkileri zedelediğini” belirtmişti.

Erdoğan’ın bu açıklaması sonrasında ABD’den de flaş bir açıklama geldi.

Koalisyon Suriye’nin Türkiye ve Irak sınırlarında DSG ile birlikte 30 bin kişilik yeni güç kuruyor. Sözcü Albay Thomas Veale, “Koalisyon, DSG ile birlikte Suriye’de yeni sınır güvenlik gücü kurmak için çalışıyor” dedi.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, Suriye’de kontrolünde bulunan bölgelerde ‘Sınır Güvenlik Güçleri’ kurmaya başladığı aktarıldı.

Reuters, Türkiye sınırında kurulması planlanan sınır gücünün yarısının SDG’lilerden oluşacağını abonelerini duyurdu.

Türk askeri birliklerine bağlı araçlar

The Defense Post sitesine konuşan uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay Thomas Veale, “Koalisyon, Demokratik Suriye Güçleri’yle (DSG) birlikte Suriye’de yeni sınır güvenlik gücü kurmak ve bu gücü eğitmek için çalışıyor. Şu anda açılan ilk sınıfta yaklaşık 230 kişi eğitim görüyor. Nihai amacımız, yaklaşık 30 bin kişilik bir güç oluşturmak” ifadelerini kullandı.

Albay Veale, yeni oluşturulan sınır güçlerinin, şu anda DSG’nin kontrolünde bulunan Fırat Nehri’nin çevresindeki yerlere, ayrıca Irak ve Türkiye ile sınır bölgelerine konuşlanacağını kaydetti.

Yeni gücün 30 bin kişiden oluşmasının hedeflendiği ifade edildi. Açıklamada sınır güvenlik gücünün Türkiye ve Irak sınırını kontrol edeceği belirtildi.

Türkiye DSG’nin çoğunluğunu oluşturan PYD/YPG’yi PKK’nin Suriye’deki kolu olarak görüyor.

ABD’nin Ankara’daki Büyükelçilik Maslahatgüzarını perşembe günü bakanlığa çağıran Dışişleri, ‘ABD’nin sınırda YPG ile birlikte kuracağı orduya’ dair itirazları ABD’li diplomata iletmişti.

Ankara’dan Tepki Geldi

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun ‘Sınır Güvenlik Güçleri’ kuracağı haberlerine Türkiye’den tepki geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalan, kararı “PYD-YPG’yi meşrulaştırmaya yönelik endişe verici adım olarak” tanımladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Uluslararası Koalisyon tarafından bazı medya organlarına yazılı açıklama yapıldığını hatırlattı. Bu açıklamada “Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte Suriye Sınır Güvenlik Gücü’nün kurulması ve eğitimi amacıyla çalışıldığı” bilgisinin paylaşıldığını vurgulayan Kalın, şunları ifade etti:

“Amerika Birleşik Devletleri, ‘DEAŞ ile mücadele’ gerekçesiyle PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD-YPG’ye verdiği desteği sona erdireceği yerde bu terör örgütünü meşrulaştırmaya ve bölgede kalıcı hâle getirmeye yönelik endişe verici adımlar atmaktadır. Bu durumun kabul edilmesi kesinlikle mümkün değildir.

Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalar çerçevesinde, adı ve şekli ne olursa olsun her türlü terör örgütüne karşı mücadelesini sınırları içinde ve dışında kararlılıkla sürdürecektir.

Türkiye, ulusal çıkarları doğrultusunda güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir. Bu çerçevede meşru hedef olan terör örgütlerine karşı yeri, zamanı ve şekli Türkiye tarafından belirlenmek üzere her tür müdahale hakkı mahfuzdur.” [Via Sputnik]

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Bölgede yeni bir askeri operasyonun eli kulağında olduğunu belirten Erdoğan, “Önümüzdeki günlerde güney sınırımızı terör örgütünden arındırma operasyonunu Afrin’le devam ettireceğiz” cümlesini kurdu.

Erdoğan şunları söylemişti:

“İşte şimdi Amerika isimleri değiştiriyor. “Suriye Demokratik Güçleri”. Bunları artık yutmuyoruz. Gidin başka yerlere anlatın. İkide bir isim değiştirmek suretiyle Amerika bizi mi aldatacaksın? Ve açık ve net söylüyorum. Tüm Batı’ya sesleniyorum. Terör örgütlerinin bir başka terör örgütüyle mücadelesinin teşne hale getirilmesine fırsat veren ülkeler ikili ilişkilerimizi zedeliyor, bunu bilmeleri lazım.”

15 Kasım 2017 tarihinde ise ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, gazetecilerin sorularına yanıt vermişti. Rakka’da daha önce IŞİD’e karşı savaşan bazı PYD militanlarının Afrin’e geçtiğini belirten bir gazetecinin sorduğu ‘Türkiye’nin Afrin’e operasyon yapıp yapmayacağı‘ ile ilgili soruya Albay Ryan Dillon, bu konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığını söylemişti.