Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin ziyaretinde görevli iki Alman polisi hakkında soruşturma açıldı.

Polislerin, Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü üyesi Böhnhardt’ın adını kullanarak göreve katıldıkları açıklandı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin ziyareti için görevlendirilen Saksonya Eyalet Emniyet Teşkilatı’na mensup iki polis memurunu takma isim olarak Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü üyesi Uwe Böhnhardt’ın adını kullandıkları tespit edildi.

Sponsorlu

Dresden Emniyet Müdürlüğü, takma ada göreve katılan polis memurlarının isim listesinde rastlandığını açıkladı.Görevden alınan iki polis memuru hakkında disiplin soruşturması başlatıldığı aktarıldı.

Saksonya Eyalet Emniyet Teşkilatı Başkanı Petric Kleine, Focus Online adlı internet haber sitesinde yayımlanan demecinde “Söyleyecek söz bulamadığını, bu sorumsuzca davranışın kabul edilemeyeceğini ve büyük hayal kırıklığı duyduğunu” söyledi.

NSU örgütünün hücresi 2011 yılında ortaya çıkarılmıştı. Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschäpe üçlüsü 8 Türk, 1 Yunan ve 1 Alman polis memurunun öldürülmesinden sorumlu tutuluyor.

Böhnhardt ve Mundlos cinayetlerin ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra intihar etmişti. Örgütün hayatta kalan tek sanığı Zschäpe ise yargılandığı davada ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

[Via Deutsche Welle Türkçe]