Aydın’da “Smeagol/Gollum” karakterinin Erdoğan ile benzerliğine ilişkin bir fotoğraf paylaştığı gerekçesiyle görevinden ihraç edilen Doktor Bilgin Çiftçi, istinaf mahkemesinin kararı ile görevine iade edildi.

Evrensel’den Metehan Ud’un aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, başbakanlığı döneminde sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta yayımladığı bir fotoğrafla hakaret ettiği gerekçesiyle görevinden atılan Dr. Bilgin Çiftçi için verilen karar bozuldu.

“İfade Özgürlüğüne Yönelik Müdahale”

Kararda “Dava konusu işlemin, her ne kadar kamu görevlisi olan davacının bu statüsü nedeniyle görev aldığı kamu hizmetinin gereği gibi yerine getirilmesini sağlamak üzere konulan yasaklara aykırı davranışının disiplin cezası ile cezalandırılmasına ilişkin bir işlem olduğu görülmekle birlikte, davacının dava konusu işlemle siyasi bir aktör olan Başbakana yönelik kanaat ve düşüncelerini paylaşması nedeniyle cezalandırılıyor olması karşısında, dava konusu işlemin davacının ‘ifade özgürlüğüne’ yönelik bir müdahale sonucunu doğurduğunun da kabulü gerekmektedir. Bu nedenle, işlemin ifade özgürlüğüne müdahale niteliğinin de hukuka uygunluk denetiminin yapılması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

‘SİYASETÇİLERE YÖNELİK ELEŞTİRİ’

Kararda ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizdeki siyasetçilere yönelik eleştirel kanaatlerini internet ortamında bir sosyal paylaşım sitesinde arkadaşlarıyla paylaşımları nedeniyle disiplin cezası ile cezalandırılması bakımından ise davanın ifade özgürlüğüne yönelik müdahalenin demokratik bir toplumda acil bir toplumsal gereksinime karşılık gelmemesi, fiil ile ceza arasında ‘orantılılık’ bulunmaması karşısında ‘amaç’ yönünden hukuksal uyarlık, aksi yöndeki başvuruyu konu kararda hukuksal isabet bulunmamaktadır.”

‘MÜVEKKİLİMİN BERAAT ETMESİYLE GOLLUM’UN İTİBARINI DA KURTARMIŞTIK’

Kararı değerlendiren Çiftçi’nin avukatı Hicran Danışman “Ceza yargılaması sonucunda müvekkil suçsuz bulunmuş ve beraat etmişti, aynı zamanda Gollum’un itibarını da kurtarmıştık. Bu beraat kararına rağmen idare mahkemesi müvekkili devlet memurluğuna geri almamıştı. Neyse ki bu yanlıştan istinaf aşamasında dönüldü ve müvekkilin ifade özgürlüğünü kullandığının bir kez daha altı çizildi. Hukuk tarihimiz açısından komik olmaktan çıkmış trajik hale gelmiş bir süreç yaşadık, bu davalarla aslında tarihe not düşülüyor. Hukukun farklı sesleri muhalif sesleri susturmak için nasıl bir silah gibi kullanıldığının trajikomik bir örneği bu dava. Gelinen noktada en nihayetinde aklın galip gelmesi sevindirici” ifadelerini kullandı.

[Via Evrensel]