TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın HDP dışındaki partileri davet etmesi ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Ahat Andican, Yıldırım’ın TBMM’deki makam odasında bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu görüşmeden Yıldırım ve Bahçeli ile birlikte çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin ‘Bahçeli ile ne zaman görüşeceksiniz’ sorusuna “Bakalım önümüzdeki günlerde. Sayın Başkanla da zaten konuştuk, o da olumlu bakıyor” cevabını verdi.

Sponsorlu

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan kısımlar şöyle:

“2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı krizi yeni bir reformu zorunlu kılmıştır. Bu krizi aşmak için başlatılan çalışmaların kapısı yeni bir yönetim sistemine çıkmıştır.

Bu kritik dönemde ülkemizi raydan çıkarmak, kaosa sürüklemek, başarısızlığa uğratmak isteyenlere fırsat vermedik.

Tuzaklar bu defa işe yaramadı. Tüm engelleri aşarak bugünlere geldik. Her hal ve şart altında çareyi milletimizde, milli iradenin üstünlüğünde aradık. Ülkemizi vesayet bataklığına itmek istediler, çözümü milli iradeye gitmekte bulduk. Sokakları karıştırarak halkımızı birbirine düşürmeye çalıştılar, fitneye fırsat vermedik.

Gece yarısı operasyonlarıyla ekonomimizi çökertmeye çalıştılar. Üstesinden gelemediğimiz hiçbir sorun olmadı. İnşallah aynı başarılara imza atmayı sürdüreceğiz.

Her geçiş dönemi gibi bu süreçte de bir takım sıkıntılar yaşanıyor olabilir. Tespit ettiğimiz her sıkıntıya hemen müdahale ediyoruz.

Ekonomide asla hak etmediğimiz ve ülkemizin gerçek durumunu kesinlikle yansıtmaya dalgalanma bu tür sıkıntıların daha çok göze batmasına yol açıyor. Ekonomimizi yeniden dengeye kavuşturmaya başladık.

Geri bildirimlere göre hem çalışmaları gözden geçiriyor, hem de yeni hedefler belirliyoruz.

Diğer partilerin milletvekillerinden bize destek olacak, yolumuzu açacak kanun teklifleri bekliyoruz.

Yeni dönemin ruhu birlikte çalışmayı, birlikte inşayı, birlikte başarmayı gerektiriyor.

Gelin demokrasimizi birlikte güçlendirelim, ekonomimizi birlikte büyütelim.

Avrupa ile yaşadığımız sıkıntılı süreci yavaş yavaş geride bırakıyoruz.”