Cumhurbaşkanı Erdoğan, IMF ile Türkiye’nin ilişkisini kendilerinin bitirdiğini belirterek, “AK Parti hükümetlerinin en gurur duyduğum icraatları sorulsa, ülkemizi IMF boyunduruğundan kurtarmak olur. Türkiye IMF defterini bir daha açmamak üzere kapatmıştır” ifadelerini kullandı.

Ekonomi politikaları konusunda CHP ve İsmet İnönü’ye uzun uzun eleştiriler yönelten Erdoğan, MHP’ye af teklifi üzerinden şöyle cevap verdi: Aftan rant bekleyenler gibi olamayız, önceliğimiz vicdandır. Cezaevlerini boşaltmak için af çıkarılmaz. Adalet Bakanlığı yeni bir çalışma yapıyor.

Erdoğan, partisinin Kızılcahamam’da gerçekleştirilen 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

Sponsorlu

CEZAEVLERİNİ BOŞALTMAK İÇİN AF ÇIKARILMAZ: Af meselesinden, çocuk istismarına kadar bizim öncelikli ölçümüz mahşer-i vicdandır. Kesimlerin, şahısların çıkarı için hiçbir iş bizim için makbul değildir. Geçmişte çok aflar çıkarıldı. Bu affı çıkarıp biz ne kadar siyasi rant elde ederiz, biz böyle düşünemeyiz. Aftan rant bekleyenler gibi olamayız, önceliğimiz vicdandır. Geçmişte bunları gördük. Rahşan Affı’nda gördük, öncekilerde gördük. Biz aynı şekilde adım atamayız. Ölçü belli. Bu ölçüye göre talimatımızı verdik. Çalışmalarınızı yapın, yapılacak mı, af olarak değerlendirmeyi kendimize zul addederiz. Cezaevleri dolmuş, cezaevleri boşaltmak için af çıkarılmaz. Anlık ayaküstü düzenlemelerle olmaz.