Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Tokat’ta AK Parti İl Kongresi’nde yaptığı konuşmanın bir bölümünde Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler hakkında da açıklamalarda bulundu.

Bölgede yeni bir askeri operasyonun eli kulağında olduğunu belirten Erdoğan, “Önümüzdeki günlerde güney sınırımızı terör örgütünden arındırma operasyonunu Afrin’le devam ettireceğiz” cümlesini kurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Batı’ya da yüklendi. “Terör örgütlerinin isimlerinin değiştirilerek desteklendiğini, bunun da ikili ilişkileri zedelediğini” söyleyen Erdoğan’ın bu açıklaması ardından ABD’den de flaş bir açıklama geldi.

Erdoğan şunları söyledi:

“İşte şimdi Amerika isimleri değiştiriyor. “Suriye Demokratik Güçleri”. Bunları artık yutmuyoruz. Gidin başka yerlere anlatın. İkide bir isim değiştirmek suretiyle Amerika bizi mi aldatacaksın? Ve açık ve net söylüyorum. Tüm Batı’ya sesleniyorum. Terör örgütlerinin bir başka terör örgütüyle mücadelesinin teşne hale getirilmesine fırsat veren ülkeler ikili ilişkilerimizi zedeliyor, bunu bilmeleri lazım.”

Bir YPG’li ile Türk askeri karşı karşıya: Türk ordusuna bağlı tank üzerinde bulunan asker YPG’lilerin bulunduğu bölgeyi dürbün ile izliyor [Via Sputnik]
‘Bıçak kemiğe dayanmıştır’

Daha önce sarf ettiği “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözlerine atıfta bulunan Erdoğan, “Ne dedim; Bir gece ansızın gelebiliriz. Geceler bitmez. Geceler çok özgürlüklere gebedir. Bizim gecelerimiz de bunlara çok gebe. Bizi izlesinler. Şu anda sınırlarımızdaki en ufak bir taciz bizim için atılması gereken adımların işaret fişeğidir. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Tehdit eden tüm örgütleri kaynağında bertaraf edeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı, Afrin operasyonuna ilişkin en net açıklamayı da konuşmasının devamında yaptı.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Önümüzdeki günlerde inşallah Fırat Kalkanı Harekatı ile ilk adımını attığımız güney sınırımızı terörden arındırma operasyonunu Afrin’le devam ettireceğiz. Bu süreçte müttefiklerden beklentimiz aramızdaki köklü ilişkinin ruhuna uygun davranmalarıdır. Afrin operasyon sırasında bu güçlerin terör örgütü ile aynı safta görünme gibi bir yanlışa mahal vermeyeceklerini ümit ediyorum.”

Dün AK Parti’nin Elazığ’daki İl Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Afrin’deki teröristler teslim olmazlarsa orayı başlarına yıkacağız” demişti.

Erdoğan “Tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir haftaya kalmaz ne yapacağımızı görecekler” cümlesini kurmuştu.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Türk askeri tankı [via AA/ Fırat Yurdakul]
5 Ekim 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, YPG’nin denetimindeki Afrin’e olası bir operasyonla ilgili konuşmuştu. Gerek görülmesi halinde Afrin’e askeri operasyon yapabileceklerini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Gerekirse Afrin’e gireriz. Operasyon için tüm hazırlıklar tamam” ifadesini kullanmıştı.

13 Ekim 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanTürk askerinin İdlib’de olmasına ilişkin, “Bir Astana süreci başlattık. Rusya, Türkiye, İran olarak üçlü bir karara vardık. Nitekim, ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ dedik. Bu gece Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, ÖSO ile İdlib ile ilgili şu anda operasyonunu başlattı. Kimse bize ‘Niye bunu böyle yapıyorsunuz?’ diyemez. Suriye’ye 911 kilometre sınırı olan biziz. Her an taciz ve tehdit altında olan biziz. Kimse bize ‘Niye bunu böyle yaptınız?’ diyemez” ifadelerini kullanmıştı.

15 Kasım 2017 tarihinde ise ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, gazetecilerin sorularına yanıt vermişti. Rakka’da daha önce IŞİD’e karşı savaşan bazı PYD militanlarının Afrin’e geçtiğini belirten bir gazetecinin sorduğu ‘Türkiye’nin Afrin’e operasyon yapıp yapmayacağı‘ ile ilgili soruya Albay Ryan Dillon, bu konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığını söylemişti.

17 Kasım 2017 tarihinde Afrin ile ilgili konuşan Erdoğan, Rusya’nın oradan çekilmesi durumunda Türkiye’ye gerekli anlayışın gösterileceği hususlarında söz verildiğini belirterek, “Hamburg’daki G-20 zirvesinde Rusya’nın bize verdiği sözleri var. Rusya’nın oradan çekilmesi, oradan bize yönelik muhtemel tehdit ve tacizlerden duyduğumuz rahatsızlıklarla alakalı olarak Türkiye’ye gerekli anlayışın gösterileceği hususlarında bize söz verilmişti.” cümlesini kurmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde gittiği Rusya seyahati öncesinde basın mensuplarına açıklama yapmış ve burada Afrin’e yönelik ‘göz yummayız’değerlendirmesinde bulunmuştu. Erdoğan’ın yapmış olduğu bu yorum Türkiye’nin Afrin’e yönelik bir askeri operasyon yapabileceği ihtimalini kuvvetlendirmişti.

PYD bayraklarını taşıyan çocuklar kutlama yaparken [via Al Monitor]
Via Haber Genel Yayın Koordinatörü Ferhat Mikyas, Türkiye’nin, Afrin’e yönelik askeri operasyon düzenlemeye hazırlandığını belirterek, İdlib operasyonu öncesinde yaşanan gelişmelerin benzerlerinin yaşandığına dikkat çekmişti.

Mikyas, “Erdoğan’ın günlerdir ağzından düşürmediği ‘Bir gece ansızın gelebiliriz‘ cümlesi her ne kadar İdlib’e yönelik gözükse de aslında bir diğer hedef Afrin olabilir.” ifadelerini Twitter hesabından paylaşmıştı.

Geçtiğimiz Aralık ayının ortasında ise ÖSO komutanı, “Afrin’e operasyon düzenlemek için son hazırlıklarımızı yapıyoruz.” açıklamasını yapmıştı.

ÖSO kaynaklarından alınan bilgilere göre Türkiye, Fırat Kalkanı’nda yer alan ÖSO gruplarıyla birlikte Türkiye sınırına yakın olan ve YPG’nin denetimi altında bulunan Afrin kentine operasyon yapmaya hazırlanıyor.

Komutan asker sayısı hakkında da bilgi verdi. Buna göre, yaklaşık 10 bin Türk askeri ile 15 bin ÖSO militanı hazır bekletiliyor.

Türk ordusuna bağlı komandolar ile Bordo Bereliler de bölgeye sevk edilmiş durumda.

Öte yandan, sınırda ve İdlib ile Afrin çevresindeki yerlerde de sahra hastaneleri kurulduğuna dair bilgiler var.