Almanya ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki ‘kesintili dönemin’ önümüzdeki yıl aşılabileceğini belirtti.

Suriye’de çözüm için 7 ülkeyle Small Group (Küçük grup) adlı bir oluşuma giden Trump’a tepki gösteren Erdoğan, Euro 2024 Avrupa şampiyonasının Almanya’da kalmasıyla ilgili de, “Açık konuşayım; çok da önemsemedim. Neticede masraftan kurtulmuş olduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyareti sonrası Türkiye dönüşünde açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Sponsorlu

İkili ilişkileri daha ileriye götürebilme adına verimli bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan’ın açıklamalarında şu başlıklar öne çıktı:

MUTABAKAT SAĞLADIK: İkili ekonomik ilişkilerimizi daha da ileri götürebilme hususunda bir mutabakat sağlayabildik diyebilirim. Hazine ve Maliye, Ticaret ve Enerji bakanlarımız 21 Eylül’de zaten buradaydılar. O zaman ön görüşmeleri yapmışlardı. 25 Ekim’de Alman Ekonomi Bakanı büyük bir iş adamı heyeti ile ülkemize gelecek. Bu tür temasları artıracağız. Türkiye’de yatırımı bulanan Alman firmaları ile çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bu şirketlerin Türkiye’ye olan ilgisi memnuniyet vericiydi. Biz de onları teşvik etmeye devam edeceğiz.

AB’YLE İLİŞKİLER GÜÇLENDİRİLECEK: Küresel düzlemde Trump yönetiminin, tek taraflı politikalarının Avrupa’da da rahatsızlık yarattığını görüyorum. Gerek AB gerek diğer bölgelerle işbirliğimizi güçlendirerek adımlarımızı atmaya devam edeceğiz.

Euro 2024 Almanya’ya kaldı… Ne dersiniz? Lobiler etkili oldu iddiaları var.

“Açık konuşayım. Çok da önemsemedim. Bu hep böyle dönüyor. İki dünya kupasını veriyorsun, bir Avrupa kupasını veriyorsun. Aynı ülkede bunu yapıyorsun. Türkiye’ye gelince şöyle böyle diyorsun. Tesis ise bizim şu anda Almanlardan geri kalan bir halimiz yok. Çok modern ve kilometre olarak çok daha iyi tesislerimiz var. Hayırlı olsun. Neticede masraftan kurtulmuş olduk.”