Erdoğan, YPG’nin denetiminde bulunan Afrin hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “G-20 zirvesinde Rusya’nın bize verdiği sözleri var.” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan, AK Parti il başkanları toplantısında konuştu.

Afrin ile ilgili konuşan Erdoğan, Rusya’nın oradan çekilmesi durumunda Türkiye’ye gerekli anlayışın gösterileceği hususlarında söz verildiğini belirterek, “Hamburg’daki G-20 zirvesinde Rusya’nın bize verdiği sözleri var. Rusya’nın oradan çekilmesi, oradan bize yönelik muhtemel tehdit ve tacizlerden duyduğumuz rahatsızlıklarla alakalı olarak Türkiye’ye gerekli anlayışın gösterileceği hususlarında bize söz verilmişti.” cümlesini kurdu.

YPG’nin denetiminde bulunan Afrin kentinin PYD’den temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

“Afrin konusunda İran’ın oraya kendisinin de böyle bir şeyi arzu etmesi konusunda Afrin’e sıcak bakmıyoruz.

Çünkü oradan çekilme konusunda Hamburg’daki G-20 zirvesinde Rusya’nın bize verdiği sözleri var. Rusya’nın oradan çekilmesi, oradan bize yönelik muhtemel tehdit ve tacizlerden duyduğumuz rahatsızlıklarla alakalı olarak Türkiye’ye gerekli anlayışın gösterileceği hususlarında bize söz verilmişti.

Afrin’de demografik yapının korunması bizim hassasiyetlerimiz arasındadır. Astana ve Cenevre süreçlerinin eşgüdümlü biçimde devamı konusunda mutabık kaldık. Bizim PYD konusundaki tavrımız çok açık ve net. Bundan taviz veremeyiz.

Amerika’nın verdiği sözleri tutmaması bizim için büyük hayal kırıklığı olmuştur. Müttefiklikle çözülecek çok sorun Amerika tarafından çıkmaza sürüklenmiştir.

Türkiye, Rusya ve İran olarak ortak bir tutum geliştirme noktasında mesafe katettik. Afrin bizim için çok önemli sınırdaşımız konumunda. Terör örgütü PYD’den Afrin’i temizlememiz gerekiyor. Gözleme noktalarında biz hakim unsur olarak bulunmaya mecburuz. Yoksa buraları farklı terör grupları işgal yoluna girer.

Müttefiklik içinde kolayca çözülebilecek birçok sorun ABD tarafından çıkmaza sürüklenmiştir. Rakka, Münbiç böyledir. Bütün bu olaylar Rakka’da Münbiç’te gelin beraber halledelim dediğimiz zaman önceki yönetim burada PYD, YPG kalmayacak denmesine rağmen bu sözü tutmamışlardır. Ardından gelen yönetim SDG ile işbirliği yapıyoruz diyor. Kim kimdir, bunları gayet iyi biliyoruz.”

PYD’nin Astana’ya Davet Edilmesine Tepki

Erdoğan, PYD’nin Rusya tarafından Astana’ya davet edilmesine tepki göstererek şu cümleleri kurdu:

“Türkiye olarak biz, terör örgütlerinin olduğu masada kesinlikle olmayız. Bu, Cenevre için de geçerli Astana için de. Buralara bir terör örgütünün katılmasını kabul edemeyiz. Dolayısıyla bir masada terör örgütü olacaksa, hiç kimse bizim de oraya oturmamızı beklemesin. İki kere iki dört.

Siyasi çıkış yolu deniliyorsa o zaman hadi tüm silahlar, toplar, tanklar hepsi araziden çekilsin; o zaman AGİT vesaire kimleri sokacaksak devreye, bunları sokalım devreye hemen burada siyasi çıkış yolunu arayalım. Türkiye olarak biz de siyasi çözüm için üzerimize ne düşecekse yapalım.”