Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G20 liderler zirvesi için gideceği Çin’e hareket etmeden önce ABD’nin “YPG, Fırat’ın Doğusuna Geçti!” açıklamasına tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’yi yalanlayarak, “Birilerinin Amerika’da yaptıkları açıklamayla veya şurada burada yaptıkları açıklamayla, biz YPG’nin veya PYD’nin Fırat’ın doğusuna geçtiğine inanmayız” dedi.

Erdoğan uçağa binmeden önce Fırat Kalkanı Harekatına ilişkinde bazı açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı, “Fırat Kalkanı Harekatının amacı sınır bölgemizdeki terör örgütlerinin ülkemiz, vatandaşlarımız için bir tehdit olmaktan çıkarılmasıdır. Cerablus’tan, sınır bölgemizdeki, Suriye’nin kuzeyindeki şehirlerden sürekli olarak şehirlerimize roketlerle yapılan saldırıları biz duymamazlıktan gelemeyiz. Hiç kimse bizden güney sınırımızda bir terör koridorunun oluşmasına rıza göstermemizi beklemesin.” ifadelerini kullandı. (via AA)

Türkiye'nin Cerablus'taki Fırat Kalkanı Operasyonundan görüntüler
Türkiye’nin Cerablus’taki Fırat Kalkanı Operasyonundan görüntüler

Cumhurbaşkanı son olarak YPG’nin Fırat’ın doğusuna geçmesi ile ilgili olarak, “Fırat’ın doğusuna geçtiler’ diyorlar. Biz de diyoruz, ‘Hayır geçmediler.’ Ben şunu da söyleyeyim; Fırat’ın doğusuna geçtiklerinin ispatı bizim tespitimize bağlıdır. Birilerinin Amerika’da yaptıkları açıklamayla veya şurada burada yaptıkları açıklamayla, biz YPG’nin veya PYD’nin Fırat’ın doğusuna geçtiğine inanmayız” şeklinde konuştu.