Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da TRT’deki propaganda konuşmasına katılmama kararı aldığı belirtildi.

24 Haziran’da gerçekleştirilmesi beklenen seçimler için TRT’de propaganda konuşması yapmak üzere başvuran cumhurbaşkanı adayları ile siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) kura çekilmişti.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ve İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in TRT’de konuşma yapmayı reddetmesinin; CHP’nin de TRT’nin tanıdığı konuşma hakkını kullanmayacağını açıklamasının ardından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da TRT’de propaganda konuşması yapmayacağını açıkladı.

Milliyet’ten Şebnem Hoşgör’ün haberine göre AKP kurmayları, kararın gerekçesini, Erdoğan ve Başbakan Binali Yaldırım’ın ‘yoğun seçim programları nedeniyle çekime zaman ayıramayacak olması’ olarak belirtti.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, YSK’ya propaganda konuşması yapmak üzere başvuru yapmadığı için kuraya sokulmamış, diğer adaylar için konuşma gün ve saatleri kura ile belirlenmişti.

Buna göre, 17 Haziran’da, Doğu Perinçek, Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş, Temel Karamollaoğlu ve Meral Akşener olarak sıralanacak, 23 Haziran’da ise Karamollaoğlu, Akşener, Erdoğan, Perinçek ve Demirtaş olarak konuşma yapacaklardı.

Fakat, 24 Haziran seçimleri, Cumhurbaşkanı adaylarının, özel televizyon yayınları nedeniyle, resmi propaganda konuşmalarına rağbet göstermediği bir seçim süreci oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da, resmi propaganda konuşmasına katılmama kararı aldığı öğrenildi.