Ankara Patlaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a en yakın isimlerden biri olan Erdoğan’ın Başdanışmanı Bülent Gedikli, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) patlamalar sonrası getirdiği yayın yasaklarının nedenlerini açıkladı.

Yayın yasakları nedenleri arasında Türk halkının endişelenmemesi mi var? Türkiye halkının patlamalar ve trajik olaylar sonrasında getirilen yayın yasaklarına tepki gösterdiği biliniyor. Bilgi ve haber alma hakkı T.C Anayasasının 28. Maddesinde şöyle belirtilir; “Basın hürdür, sansür edilemez.”

Ayrıca söz konusu maddede şu ifade de yer alır; “Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır.” Ancak devletin iç ve dış güvenliği söz konusu olduğunda bu madde askıya alınabiliyor. Bu durum ise 28. maddede şöyle belirtilmiştir: “Basın özgürlüğü sınırlanmasında, Anayasanın 26 ve 27’nci maddeleri hükümleri uygulanır.”

Okuyun: Erdoğan, “Terörün gündemine teslim olmadık, olmayacağız”

Ülke güvenliğinin gerektirdiği ölçüde yayın yasaklarının getirilebileceği anayasanın yine aynı maddesinde belirtilmiştir.

Sponsorlu

Yayın yasakları konusunu Cumhurbaşkanına yakın isimlerden biri olan Gedikli ise şöyle tanımlıyor. Gedikli, “Medya, daha önce yaşadığımız bir kaç terör olayında ‘terörü kınayıp sağduyu çağrısı yapmak’ yerine Türk halkını galeyana getirecek şekilde yayın yaptığı için yani yayın ilkesini hiçe saydığı için böyle yasaklara gerek var” dedi.

Yayın yasakları neden var?
Yayın yasakları neden var?

“Batı’da niye yayın yasakları olmuyor” diyenlere sert tepki gösteren Gedikli, “Fransa’daki olayda televizyonlar bir tane bile kanlı fotoğraf, parçalanmış ceset vb. resim paylaşmadı. Türkiye’de ise bazı medya kuruluşları, özellikle sosyal medyada photoshoplanmış başka olaylara ait resimleri paylaşarak toplumun canını daha da incitiyor. Patlamaların asıl amacının ne olduğunu, neye hizmet ettiğini İngiltere de yayın yapan Independent’ın şu açıklamasından anlayabiliriz; ‘Patlamaların korku ve panik yarattığının ve Türkiye’nin giderek tehlikeli şekilde istikrarsızlaştığı yönünde endişeleri artıracağını’ yazdı” dedi.

Kısacası; yaşanan patlamalar ve trajik olaylar sonrasında gelen yayın yasakları nedeni medyanın aşırı dezenformasyonları olarak tanımlanabilir.

Dezenformasyon nedir?

Dezenformasyon; yalan, yanlış veya doğruluğu bulunmayan ve kasıtlı olarak bilinçli veya bilinçsiz olarak yayılan bilgi.

Nihayetinde Güneş balçıkla sıvanmıyor…