Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas’ta düzenlenen bir törende idamlar ilgili “Atacağımız adımlar yakındır” cümlesini kurmuş, ardından da BBP lideri Destici Eylül’de Meclis’e idam teklifi vereceklerini açıklamıştı.

İdam konusunda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise katıldığı canlı yayında “Erdoğan’ın söylemine saygı duyuyoruz. Ama AİHM sözleşmesi var. BM sözleşmesi var” dedi. Destici’nin idam teklifi için de “Öyle bir şey olamaz” ifadesini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, NTV’de katıldığı canlı yayında konuştu.

Sponsorlu

“ERDOĞAN’IN SÖYLEMİNE SAYGI DUYUYORUZ”

Hayati Yazıcı

Yazıcı, idam tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunurken, idamın çok boyutlu bir konu olduğunu, bu konuda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemine saygı duyduklarını, bunun doğru olduğunu söyledi.

AİHM VE BM SÖZLEŞMELERİNİ ANIMSATTI

İdam konusunda karar almak için AK Parti’nin Mecliste yeterli çoğunluğa sahip olmadığını, referandum için de 360 rakamının öne çıktığını belirten Yazıcı, şunları söyledi:

“Bütün bunlar değerlendirilir ama Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin Komisyon protokolünü imzalamışız, o protokolden dönüş olmamış. Ayrıca Birleşmiş Milletler üye ülkelerin imzaladığı Siyasi Haklar Sözleşmesi var. Elbette bütün bunları irdelemek gerekir ama ne olursa olsun yasalar yerlidir, millidir. Yasaların kaynağı toplumdaki algıdır, etik kurallardır, ahlaki kurallardır. Yani yasaya ruh veren, şekil veren, hedef kitlesi toplum nezdinde onu saygın hale getiren bu toplumsal algıdır. Bir toplumda bu tür talepler varsa siyaset bu taleplere karşı duyarsız kalamaz.”

“ÖYLE BİR ŞEY OLAMAZ”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin idamı Meclis gündemine getireceklerine ilişkin açıklamaları sorulması üzerine Yazıcı, “Öyle bir şey olamaz. Nihayetinde Anayasa değişiklik teklifini verebilmek için belli sayıda imza gerekli. O arkadaşımız niye öyle söyledi bilmiyorum.” cümlelerini kurdu.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Hakkari Yüksekova’da hayatını kaybeden asker eşi Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği Bedirhan için Sivas’ta düzenlenen cenaze töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “İdam konusundaki hassasiyetimizi biliyorsunuz. Bütün mesele parlamentoya geldiği zaman parlamentodan geçtiği anda benim için onaylamamak diye bir şey yoktur onaylarım. Çünkü biz bu tür katillerin konumunun ne olduğunu biliyoruz ve biz biliyoruz ki bunlar bu yaptıkları katliamla bunun bedelini aynen ödemek durumdadırlar. Bununla ilgili de atacağımız adımlar yakındır. Hans ne der George ne der buna bakmayız. Allah ne der buna bakarız…” ifadelerini kullanmıştı.